Σπουδαίο διπλό της Κηφισιάς στην Πάτρα (+HIGHLIGHTS)

Η Κηφισιά συνέχισε την αήττητη πορεία της στη Super League 2, επικρατώντας με 1-2 της Παναχαϊκής στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, και παρέμεινε μόνη στην κορυφή του 2ου ομίλου με 10 βαθμούς. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων άνοιξε το σκορ νωρίς και, παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, κατάφερε να φύγει με το πολύτιμο “διπλό”.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό, και η Κηφισιά πήρε προβάδισμα μόλις στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Τετέι έπειτα από σέντρα από τα δεξιά (0-1). Ωστόσο, η Παναχαϊκή ισοφάρισε εννέα λεπτά αργότερα, με τον Τσάκνη να εκμεταλλεύεται άψογα τη σέντρα από αριστερά και να σκοράρει με κεφαλιά για το 1-1. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα, όταν στο 43′ ο Σιμόν εκμεταλλεύτηκε πάσα από τα πλάγια και πλάσαρε εύστοχα τον Στογιάνοβιτς για το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Παναχαϊκή πίεσε για την ισοφάριση και είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 50′ με τον Καραγιάννη, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Η Κηφισιά είχε και εκείνη σημαντικές στιγμές στο 59′ με τους Μάναλη και Κυριόπουλο να μην μπορούν να νικήσουν τον τερματοφύλακα Στογιάνοβιτς, ενώ στο 71′ ο γκολκίπερ της Παναχαϊκής απέκρουσε και το σουτ του Τετέι. Παρά την πίεση της Παναχαϊκής, το σκορ παρέμεινε στο 1-2 μέχρι το τέλος, με την Κηφισιά να φεύγει νικήτρια και να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης) : Στογιάνοβιτς, Πανάγου (63′ Ζέκοφ), Λυμπεράκης, Σμαλής, Μπαξεβάνος (63′ Τραορέ), Καραγιάννης (75′ Μασούρας), Κοζορώνης, Ντε Τόμας, Νίλι (75′ Ρόβας), Τσάκνης, Πολέττο (75′ Ελευθεριάδης)

Κηφισιά (Σεμπαστιάν Λέτο): Νικοπολίδης, Σιμόν, Σιλά, Μποτία (67′ Σπίνος), Τετέι (72′ Πομπό), Παντελίδης (46′ Κυριόπουλος), Εμπό (67′ Σολόα), Σωτηράκος, Ντίας, Μάναλης (90+1′ Μιούλερ), Μαζουλουξής