Τεράστιο διπλό του Παναργειακού στα Χανιά! [HIGHLIGHTS]

Ο Παναργειακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2, επικρατώντας εκτός έδρας των Χανίων με 1-2, σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές και συγκινήσεις. Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, η ομάδα του Άργους έδειξε ψυχή και κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Κρήτη, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από σκληρές μάχες και πολλές ευκαιρίες.

Το ματς ξεκίνησε δυνατά για τους γηπεδούχους, με τον Λεμονή να ανοίγει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, όταν πήρε την πάσα του Τσέλιου και σούταρε εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Καραργύρη (1-0). Ο Παναργειακός, όμως, δεν άργησε να απαντήσει. Στο 16’, ο Λύγκας με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, με την μπάλα να περνάει συρτά κάτω από το τείχος και να καταλήγει στο τέρμα του Σαφαρίκα (1-1).

Τα Χανιά συνέχισαν να πιέζουν και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Στο 25’, η κεφαλιά του Ντιαλό πέρασε άουτ, ενώ στο 34’ ο Μπάτζιος είχε μεγάλη ευκαιρία με προβολή, την οποία απέκρουσε ο Καραργύρης. Η μεγαλύτερη στιγμή των Χανίων ήρθε στο 40’, όταν η κεφαλιά του Στεπίνσκι βρήκε το δοκάρι.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο Παναργειακός έκανε την ανατροπή λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 44’, ο Καρυπίδης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ροκάι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Άργους (1-2).

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Χανιά προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους στις αντεπιθέσεις. Ο Παναργειακός είχε αρκετές ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το παιχνίδι, με τον Τσιώλη, τον Καμπράν και τον Χατζηδημητρίου να απειλούν την εστία του Σαφαρίκα, χωρίς ωστόσο να πετύχουν το τρίτο γκολ.

Τελικά, ο Παναργειακός κράτησε το 1-2 μέχρι το τέλος, εξασφαλίζοντας την πρώτη του νίκη στη Super League 2, ξεφεύγοντας από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η ήττα για τα Χανιά προκάλεσε την παραίτηση του Δημήτρη Σπανού (ΕΔΩ).

δείτε φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Δημήτρης Σπανός): Σαφαρίκας, Προβυδάκης (80’ Πινακάς), Γκοράνοφ, Στεπίνσκι (58’ Ρότα), Μπάτζιος, Αρτουντουάνγκα, Κυριακίδης (58’ Λιάτσος), Λεμονής, Τσέλιος (73’ Μανουσάκης), Κόλα, Μάλτσι

Παναργειακός (Γιώργος Βαζάκας): Καραργύρης, Σαάντο, Ροκάι, Τσιώλης, Τσάνι, Καρυπίδης (77’ Κωστίκα), Σουντουρά (63’ λ.τρ. Τσιράκης), Καμγκά, Ντιαλό (78’ Χατζηδημητρίου), Λύγκας (78’ Μηλτιάδης), Λαουκζέμις (52’ Καμπράν)