Basket League : Με ανατροπή το «δύο στα δύο» ο Προμηθέας (+HIGHLIGHTS και δηλώσεις)

Ο Προμηθέας έκανε το «δύο στα δύο» στην έναρξη της Basket League της φετινής σεζόν με νίκη επί του Λαυρίου (93-84) σε αναμέτρηση που έγινε στην Πάτρα «κεκλεισμένων των θυρών» του «Δ. Τόφαλος» λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων από την περασμένη σεζόν και παρότι οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν με 22-11 στο 9’ της συνάντησης.

Το Λαύριο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 45-40, όμως, ο Προμηθέας με επιμέρους σκορ 53-39 στο δεύτερο μέρος πήρε τη νίκη. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κένι Γουίλιαμς με 21 πόντους με 5/8 τρίποντα.

Οι «Μεταλλωρύχοι» με τους Κούντους Ουάχαμπ, Βασίλη Μουράτο να πετυχαίνουν από έξι πόντους ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (22-11) ένα λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αντέδρασαν και με 11 πόντους με δύο τρίποντα του Γουίλιαμς ισοφάρισαν σε 26-26 στο 12’. Το Λαύριο, όμως, κατάφερε να ξεφύγει και πάλι και με τον Ουάχαμπ προηγήθηκε με 8 (45-37) 18’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γουίλιαμς με νέο τρίποντο σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου μέρους (45-40) έδωσε το… σύνθημα για την αντεπίθεση του Προμηθέα.

Με επιμέρους σκορ 11-5 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Τζόρνταν Γουόκερ, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 51-50 στο 23’. Το ματς κρίθηκε στα πρώτα τρία λεπτά του τελευταίου δεκάλεπτου όταν η πατρινή ομάδα με επιμέρους σκορ 10-3 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Γουίλιαμς ξέφυγε με 77-69.

Η επικράτηση του Προμηθέα… σφραγίσθηκε με τα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μιχάλη Λούντζη, που έκανε το σκορ 82-75 3’ και 28’’ πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, και του Γουές Ιβούντου το οποίο απάντησε στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν (85-79) με 1’ και 52’’ να απομένουν για το τέλος του ματς.

Από τους νικητές διακρίθηκαν ακόμη οι Γουόκερ, Ιβούντου και Λούντζης και από το Λαύριο προσπάθησε περισσότερο ο Ουάχαμπ.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 40-45, 67-66, 93-84.