Handball Premier : Πέρασε από τη Νάουσα ο Ολυμπιακός και τώρα Ευρώπη

Το απολύτως νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα της Handball Premier διεύρυνε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 40-27 του Ζαφειράκη στη Νάουσα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και πανηγύρισαν την πέμπτη νίκη τους σε ισάριθμα ματς, πριν από την ευρωπαϊκή πρεμιέρα στο EHF European Cup, με αντίπαλο την αυστριακή Φάιβερς, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (19/10, 18:00), στη Χαλκίδα, στο κλειστό Κανήθου «Τ. Καμπούρης». Από έξι γκολ σημείωσαν οι Παπαβασίλης και Βέγιν, από 7 είχαν Θεοδωρόπουλος και Αθανασιάδης για τους γηπεδούχους.

O Oλυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά, χτίζοντας σταδιακά μια διαφορά ασφαλείας 5-6 τερμάτων, την οποία διεύρυνε στο +9, στην εκπνοή του ημιχρόνου. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν αρχικά με 2-0, με τα τέρματα των Παπαβασίλη και Μιχαηλίδη, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 2-2 (3:41). Μετά το 3-3 που ακολούθησε, ο Θρύλος έτρεξε ένα 5-0 σερί, φτάνοντας στο 3-8 έως το 11:15. Με τέρμα του Μιχαηλίδη, η διαφορά αυξήθηκε στο +6 (15:08) και από δυο διαδοχικά γκολ του Παπαβασίλη, προήλθε το +7, για το 5-12 (18:27). Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο, με τον Παπάζογλου να σκοράρει δυο συνεχόμενες φορές, για το 11-19 (29:20) και τον Βέγιν να διαμορφώνει στην εκπνοή το 11-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα! Με τα διαδοχικά γκολ των Σλίσκοβιτς και Βέγιν, έφτασε στο +11 αρχικά (31:10) και στο +12, στη συνέχεια, για το 21-33 (42′). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν το πόδι από γκάζι, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +14 (21-35) στο 51ο λεπτό. Ο Βούγιοβιτς, με ωραία προσπάθεια, διαμόρφωσε το 23-37 (54′) για τον Ολυμπιακό, που είχε κυριαρχήσει απόλυτα. Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Θρύλος διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ του προβάδισμα, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 27-40.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-10, 7-12, 9-15, 11-20 (ημχ.), 14-24, 17-28, 20-30, 21-33, 24-37, 27-40
Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαϊδης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 2/3-3/4

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Μπόλας 1, Γκαζιόλης, Τσαγκεράς, Θεοδωρόπουλος 7, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Ρότζιος, Αθανασιάδης 7, Αποστολίδης 5, Ταραμονλής, Μαρίνος, Μπιτέρνας, Πίτος, Βαφείδης 3, Τσάτσας, Λόλας 4

Ολυμπιακός (Ζέλικο Μπάμπιτς): Τζηράς 4, Παπαβασίλης 6, Βίντα 3, Τζίμπουλας 3, Παπάζογλου 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 4, Βούγιοβιτς 1, Βέγιν 6, Λιάπης 3, Πασσιάς 1, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 2, Νικολίνταης