Handball Premier : Το “γύρισε” ο ΠΑΟΚ και έσπασε το αήττητο της Δράμας (vid)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 28-26 της Δράμας ’86 στο κλειστό της Μίκρας. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από την αρχή, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Δράμα να προηγείται 13-10, εκμεταλλευόμενη την καλή αμυντική της λειτουργία και τις επιθετικές προσπάθειες του Παπαδόπουλου, ο οποίος σημείωσε συνολικά 7 τέρματα. Ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4 γκολ διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αντέδρασε δυναμικά. Με τον Ν. Κουκμίση και τον Τριανταφυλλίδη να ηγούνται επιθετικά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέτρεψε το σκορ και πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Δράμα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως η αποβολή του Κόρμπελ στο 35ο λεπτό με τρία δίλεπτα και τα κρίσιμα γκολ του Τριανταφυλλίδη, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 τέρματα, έδωσαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Με αυτή τη νίκη, ο ΠΑΟΚ παραμένει κοντά στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ η Δράμα συνεχίζει την προσπάθειά της για μια δυναμική πορεία στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-5, 7-7, 8-10, 10-13 (ημχ), 12-16, 15-18, 18-19, 22-21, 25-22, 28-26
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 35′ Κόρμπελ (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 3/4-1/1

ΠΑΟΚ (Σειρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαιδης 1, Ιωάννου 3, Κ. Κουκμίσης 1, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ 1, Ν. Κουκμίσης 5, Μπάτζιος 1, Παπαγεωργίου 2, Τριανταφυλλίδης 8, Ήτζιος, Ζωρος.
Δράμα ‘86 (Βαλαβάνης): Κρητικός 5, Κοτσιώνης 4, Χαϊτίδης 1, Πολύδωρος 3, Λατσάκου 3, Τοζακίδης, Τουνγκελίδης, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 1, Λαζαρίδης, Ντάκαρης, Κόρσακ 1, Παπαδόπουλος 7, Ιωαννίδης, Γκρούμπιτς 1.