“Λύτρωση” στο 90+1′ με Σομποτσίνσκι για τον ΠΑΣ Γιάννινα! (vids)

Σπουδαία όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής στη Super League 2.

Οι Ηπειρώτες τα βρήκαν… σκούρα από τον Καμπανιακό, ο οποίος προηγήθηκε νωρίς, ευτυχώς όμως για τους “κυανόλευκους”, ήρθε ένα εκπληκτικό γκολ του Μάντζη πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και πήγε στην ανάπαυλα με το ισόπαλο σκορ.

Και ενώ οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν σχετικά εύκολα την ισοπαλία, ένα πεντάλεπτο πίεσης στα τελευταία λεπτά, ήταν αρκετό για τον ΠΑΣ να φτάσει στην ανατροπή, με γκολ του Σομποτσίνσκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ρενέ Πομς έφτασε τους 10 βαθμούς, με τον Καμπανιακό να παραμένει στους 6.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό, ο Καμπανιακός άνοιξε το σκορ. Ο Φροσύνης δέχτηκε την πάσα από τον Νίκο Καθάριο, και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αθανασίου για το 0-1. Πρώτο γκολ του Φροσύνη στο πρωτάθλημα, τρίτο συνολικά με τη φανέλα του Καμπανιακού.

Στο 24′ ο Κωτσόπουλος άλλαξε την μπάλα με τον Γαρύφαλλο αλλά το σουτ του Ημαθιώτη επιθετικού, έφυγε άουτ.

Στο 27′ η πρώτη υποψία ευκαιρίας από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Σόρια εκτέλεσε το φάουλ, ο Στσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Στο 31′ ο Τζίνο αυτή τη φορά τη σέντρα από δεξιά, ο Στσέποβιτς πήρε την κεφαλιά υπό την πίεση του Παύλου Καθάριου αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 34′ ο Κωτσόπουλος έκανε το σουτ εντός περιοχής, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

Στην αντεπίθεση του ΠΑΣ, επήλθε η ισοφάριση. Ο Χάινριχ έβγαλε τη σέντρα, ο Σόρια έκανε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Μάντζη ο οποίος με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1. Τρίτο γκολ του Μάντζη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 38′ ο δραστήριος Κωτσόπουλος έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, ανήκει στον Καμπανιακό. Στο 55ο λεπτό, ο Κωτσόπουλος γύρισε παράλληλα στον νεοεισελθόντα Πέττα, εκείνος έκανε το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Αθανασίου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ακίνδυνος στο διάστημα μέχρι το 87′, με τον Καμπανιακό να κρατάει σθεναρά το αποτέλεσμα. Στο λεπτό εκείνο, ο Τζίνο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σόρια πήρε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Γιακουμής.

Στο 90ό λεπτό, ο ΠΑΣ έχασε ευκαιρία, όταν ο Στσέποβιτς σούταρε δυνατά και ο Γιακουμής απέκρουσε σωτήρια.

Η πίεση των τελευταίων λεπτών, απέδωσε τελικά καρπούς για τον ΠΑΣ Γιάννινα, με γκολ στο 90+1′! Ο Σόρια εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Σομποτσίνσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή για το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

ΠΑΣ Γιάννινα – Καμπανιακός | 2-1, κεφαλιά λύτρωσης για τους Ηπειρώτες στο 90+1′ με τον Σομποτσίνσκι

ΠΑΣ Γιάννινα (Ρενέ Πομς): Aθανασίου, Πάνος (79′ Αθανασίου), Σόρια, Ρίντερ, Σομποτσίνσκι, Χάινριχ, Μπεγκάλα (72′ Καλέμι), Τζίνο, Νικολιάς (79′ Κύρκος), Σέποβιτς, Μάντζης (90+4′ Λεό)

Καμπανιακός (Κώστας Γεωργιάδης): Γιακουμής, Καθάριος Π. (78′ Μανιός), Γαρύφαλλος (53′ Πέττας), Σαρβανίδης (78′ Παπακωνσταντίνου), Έππας, Κολλαράς, Καθάριος Ν. (70′ Ντουμάνης), Φροσύνης, Κωτσόπουλος, Σέχου, Παπαστεριανός