Ο Λάρκιν έβαλε τη… μαχαιριά στον Ολυμπιακό (vid)

Ο Ολυμπιακός άγγιξε μια σπουδαία νίκη στην Πόλη, ελέγχοντας για μεγάλα διαστήματα το παιχνίδι απέναντι στην Εφές, αλλά τα κρίσιμα λάθη στο τέλος και οι εμφανίσεις του Λάρκιν στέρησαν το «διπλό». Οι Τούρκοι επικράτησαν με 91-89, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στο 2-2.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα μπήκε δυναμικά, με Βεζένκοφ και Φαλ να κυριαρχούν στο ξεκίνημα, φτάνοντας τη διαφορά στο +13 (5-18). Ο Πετρούσεφ προσέφερε λύσεις από τον πάγκο και ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 23-11. Στη συνέχεια, ο Λάρκιν πήρε την Εφές στις πλάτες του και μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις (28-32). Παρά τις προσπάθειες των Ντόρσεϊ και Πίτερς, ο Αμερικανός γκαρντ έφερε την Εφές ξανά κοντά, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο ημίχρονο με 44-41.

Η τρίτη περίοδος είδε τον ρυθμό να αυξάνεται, με τους Φουρνιέ και Βεζένκοφ να κρατούν τον Ολυμπιακό μπροστά παρά την ισοφάριση της Εφές στο 28′ (59-59). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (70-65). Στην τέταρτη περίοδο, η ελληνική ομάδα έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, φτάνοντας στο 75-67. Ωστόσο, η Εφές βρήκε λύσεις από Νουάρα και Μπράιαντ, φέρνοντας το ματς στα ίσια (82-82).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Μπράιαντ με τρίποντο έβαλε μπροστά την Εφές (85-82), με τον Λάρκιν να απαντά στις βολές των Φουρνιέ και Φαλ (87-86). Τα λάθη του Ολυμπιακού στην τελική ευθεία ήταν καθοριστικά, με τον Μπράιαντ να κλειδώνει τη νίκη στα 10.1″, διαμορφώνοντας το τελικό 91-89.

Δεκάλεπτα: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89.