Α1 Γυναικών : Δύσκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ, διατήρησε το απόλυτο κόντρα στο μαχητικό Πανόραμα (vid)

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το νικηφόρο σερί του, κατακτώντας την τρίτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 22-20 της ΑΕΠ Πανοράματος εκτός έδρας. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τις γηπεδούχες, που παρέμειναν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 3-1 στο 5ο λεπτό, διατηρώντας το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με σκορ 12-10 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Βασίλη Πελεκίδη κράτησε την ψυχραιμία της, διατηρώντας το προβάδισμα παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης του Πανοράματος, που μείωσε τη διαφορά στα δύο γκολ (20-22).

Κορυφαίες για τον ΠΑΟΚ ήταν η Ελένη Τροχίδου και η Μπουράτο με 4 γκολ η καθεμία, ενώ από το Πανόραμα ξεχώρισαν η Τσιαμούρα με 4 γκολ και η Γκονσάλβες με 3. Η ομάδα του Πανοράματος ήταν απόλυτη στις εκτελέσεις πέναλτι (5/5), αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα τέσσερα δίλεπτα που παραχωρήθηκαν στον ΠΑΟΚ.

Με αυτή τη νίκη, ο ΠΑΟΚ παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα, ενώ το Πανόραμα γνώρισε την πρώτη του ήττα, παρότι έδειξε μαχητικότητα μέχρι το τέλος.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-4, 4-5, 5-8, 8-9, 10-12 (ημχ), 12-13, 12-15, 15-19, 18-20, 20-22, 20-22
Διαιτητές: Γκόγκας- Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 5/5-0/2

ΑΕΠ Πανόραμα (Βακάλης): Κουτσιμανή, Λιούκα 1, Εμμανουηλίδου 1, Γ. Παπαδοπούλου 2, Γιαννοπούλου, Αμανατίδου 1, Κουρτίδη, Πιπελίδου 2, Γιούπα, Κανελάκη, Τσιαμούρα 4, Νικολάου 1, Χριστοδουλίδου, Γκονσάλβες 3, Γκόμες 2, Α. Παπαδοπούλου 3.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Κερλίδη 2, Ε. Τροχίδου 4, Μεντεσίδου 2, Κ. Κουκμίση 3, Κωστοπούλου, Χ. Τροχίδου 1, Μάταβς, Σεβδίλη 1, Γκρμπάσεβιτς 1, Σελεμίδου, Αργυροπούλου 1, Κουλούρη 1, Μπουράτο 4, Μπάρανικ 2.