Α1 Γυναικών : Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Πυλαία (vid)

Η ΑΕΣΧ Πυλαίας επικράτησε του Εθνικού Κοζάνης με 33-23 σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε από την αρχή έως το τέλος, παίρνοντας τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα, με το σκορ στο 2-2 στα πρώτα πέντε λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν σταδιακά να ξεφύγουν, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 16-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Πυλαίας διατήρησε τον έλεγχο, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά. Κορυφαία για τους νικητές ήταν η Χριστοφόρις με 8 γκολ, ενώ η Κουκλοτίδου και η Μήγγα συνέβαλαν καθοριστικά με 7 και 6 γκολ αντίστοιχα. Από τον Εθνικό, η Μ. Γκιάτα και η Π. Γκιάτα ξεχώρισαν με 5 γκολ η καθεμία, αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από δυνατές άμυνες και αρκετά δίλεπτα (6 για την Πυλαία και 3 για τον Εθνικό), με τις δύο ομάδες να εκτελούν με επιτυχία τα πέναλτι που κέρδισαν (2/2 η Πυλαία, 5/5 ο Εθνικός).

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-6, 10-7, 13-9, 16-11 (ημχ), 17-13, 21-16, 22-17, 25-19, 28-21, 33-23
Διαιτητές: Θεοδοσίου- Παπούλιας, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 2/2-5/5

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Καραγκιοζόπουλος): Αρσενόγλου, Αναστασιάδου, Μήγγα 6, Α. Τσιγαρίδα 4, Χριστοφόρις 8, Καραχαρίση, Θεοδοσοπούλου, Παπαδοπούλου, Κουκλοτίδου 7, Βασιλειάδου, Α. Τσιγαρίδα 1, Μαλλέ 3, Καραβέλη 1, Παναγιωτίδου 3, Πανιώρα, Χατζοπούλου

Εθνικός Κοζάνης (Βακάλης): Παπαδοπούλου, Μπανιά, Τσερέπη 2, Καραδήμου 1, Π. Γκιάτα 5, Α. Φλώρου, Σ. Χατζησαββίδου, Αθανασιάδου 2, Β. Φλώρου 3, Κωτίδου 1, Τζουρμανά, Μ. Γκιάτα 5, Κουντουρά, Παραβέση, Α. Φλώρου 4.