Η Γ Εθνική LIVE

Δυναμικό ξεκίνημα στην Α2 Ανδρών για τον Φέρωνα Βέροιας (vid)

Με το δεξί μπήκε στην αγωνιστική δράση της νέας σεζόν ο Φέρωνας Βέροιας νικώντας στον Βόλο την ομώνυμη ομάδα με 33-26 για την Α2 ανδρών.

Η ομάδα της Ημαθίας προηγήθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο με 2-1, αλλά ο Βόλος με τους νεοαποκτηθέντες Μιμίκο και τον Μακρή να πετυχαίνουν από δύο γκολ ο καθένας, πέρασε μπροστά στο σκορ στο 11′ με 5-3 και στο 15:14 με 7-4.

Τα παιδιά του Τάσου Χατζηπαρασίδη με πιεστικές άμυνες που κέρδισαν πολλές μπάλες από τα λάθη των παικτών του Βόλου, κράτησαν την άμυνά τους για 10 περίπου λεπτά χωρίς γκολ και με σερί 6-0 [από 6 διαφορετικούς σκόρερ] ισοφάρισαν και προηγήθησαν στο 24:26 με 10-7.

Ο Βόλος σκόραρε με τον Λαζάρου από το 15:14 στο 25′ μειώνοντας 10-8 με το ημίχρονο να βρίσκει προηγούμενο τον Φέρωνα 14-12.

Στο δεύτερο μέρος με το σκορ στο 18-15, στο 35′ τραυματίστηκε ο Λαζάρου και αποχώρησε [είχε πετύχει δύο γκολ στο δεύτερο μέρος].

Ο Φέρωνας ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, ξέφυγε στο 47′ με 23-18, αύξησε τη διαφορά στο 51′ 27-20 και πήρε την πρώτη νίκη του με 33-26.

Τα πεντάλεπτα : 1-2,3-3,7-5,7-8,8-1112-14 [ημ], 15-18,16-20,18-22,20-25,24-29,26-33.
Δίλεπτα 1-4. Πέναλτι 4/6-0/2. Διαιτητές : Πήτας-Πατιός.

Βόλος (Ευγενία Πασσιά/Διονύσης Κρατήρας) : Μετάνι, Χαλκιάς 2, Χιώτης 5, Μιχαλακόπουλος, Μιμίκος 9, Μακρής 4, Λαζάρου 2, Καλαποδάς, Ζαμάνης, Ελευθεριάδης, Γκαμώτσος, Δόκαλος, Αντωνιάδης 4.

Φέρωνας Βέροιας (Τάσος Χατζηπαρασίδης) : Γκανέτσιος, Μπουγιάκας, Καμπάς, Χατζηπαναγιωτίδης 8, Κερλίδης 2, Τζωρτζίνης, Αλ.Ταπαντζής Βασιλειάδης 1, Αγερίδης, Φιλιππίδης , Χρ.Ταπαντζής 6, Μπαλτζής 3, Μαυρίδης 5, Στεφανόπουλος, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 8.