Handball Premier : Επιβλητικός ο Ιωνικός, δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα | HIGHLIGHTS

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στη φετινή σεζόν, επικρατώντας του ΓΑΣ Κιλκίς με σκορ 35-27, σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση και ρυθμό. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Δημήτρη Παπακώστα “έπιασε” στη βαθμολογία το Κιλκίς, δείχνοντας ότι έχει τις δυνατότητες να πρωταγωνιστήσει στη διοργάνωση.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε δυναμικά, παίρνοντας προβάδισμα με 5-0 στα πρώτα λεπτά. Το Κιλκίς προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας τη διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 17-12. Στο δεύτερο μέρος, το Κιλκίς επιχείρησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, φτάνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους (19-15), αλλά ο Ιωνικός ανέβασε στροφές και “κλείδωσε” τη νίκη με το τελικό 35-27.

Από την πλευρά του Ιωνικού, οι Λιόλιος και Μπούτος ήταν κορυφαίοι, σημειώνοντας από 5 γκολ, ενώ πολύ καλή απόδοση είχε και ο Ηλιόπουλος με επίσης 5 τέρματα. Οι υπόλοιποι σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Καραμπουρνιώτης (4), Ελοζίεβα (3), Νάκος (2), Αποστόλου (2), Μελετάκος (1) και Ταουσάνης (1).

Για το Κιλκίς, ο Μπέρεζνι ήταν ο κορυφαίος με 10 γκολ, όμως η εξαιρετική του εμφάνιση δεν ήταν αρκετή για να ανατρέψει την κατάσταση. Πολύτιμη συνεισφορά είχαν επίσης οι Μπουτκάρης και Δομπρής με 4 γκολ έκαστος, αλλά και ο Παπαγιάννης με 3 τέρματα.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από δύο αποβολές, καθώς ο Αλεξανδρίδης του Κιλκίς δέχτηκε κόκκινη κάρτα στο 48ο λεπτό, ενώ για τον Ιωνικό ο Ταουσάνης αποβλήθηκε στο 41ο λεπτό για επικίνδυνο παιχνίδι.

Με τη νίκη αυτή, ο Ιωνικός συνεχίζει δυναμικά τη σεζόν, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, ενώ το Κιλκίς καλείται να ανασυνταχθεί για τη συνέχεια.

Τα πεντάλεπτα: 5-0, 7-2, 10-6, 11-8, 14-11, 17-12 (ημχ.) 19-15, 23-17, 25-20, 28-22, 31-24, 35-27
Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Δίλεπτα: 5-2 Πέναλτι: 0/1-3/4
Κόκκινη: Αλεξανδρίδης 0:48, Ταουσάνης 41:55 (επικίνδυνο παιχνίδι)

Ιωνικός ΝΦ (Παπακώστας): Καραμπουρνιώτης 4, Ταουσάνης 1, Ραράκος, Μελετάκος 1, Συγγάρης, Αποστόλου 2, Ηλιόπουλος 5, Βασιλείου-Τσάφος Α., Βασιλείου-Τσάφος Ι. 5, Δεληχρήστος 2, Νάκος 2, Ραντοβάνοβιτς, Μαντζόπουλος, Ελοζίεβα 3, Λιόλιος 5, Μπούτος 5.

ΓΑΣ Κιλκίς (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μήγγας 1, Ελευθεριάδης 3, Φώτογλου, Αλεξανδρίδης, Κουτουλογένης 1 , Μπουτκάρης 4, Δομπρής 4, Μπέρεζνι 10, Σιγγιρίδης 1, Στανκίδης, Παπαγιάννης 3, Αντωνίου, Παντικίδης.