LaLiga : Μεγάλη ανατροπή και νίκη-ανάσα στο Mendizorroza για τη Βαγιαδολίδ

Πολύ σημαντική νίκη για τη Βαγιαδολίδ, που είχε “κολλήσει” στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η διακοπή φαίνεται πως ήταν ευεργετική για τους νεοφώτιστους, που ανασυντάχτηκαν και επέστρεψαν στη δράση με ένα σπουδαίο τρίποντο, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής στη LaLiga.

Η Αλαβές προηγήθηκε νωρίς και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό τον Τόνι Μαρτίνεθ, όμως η Βαγιαδολίδ απάντησε άμεσα και στο 17′ ισοφάρισε από τα 11 βήματα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαμαντού Σιλά.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με τον Γκουρίντι αλλά ακυρώθηκε από το VAR και από το σημείο εκείνο, η Βαγιαδολίδ ισορρόπησε το ματς και στο 72′ κατόρθωσε να ανατρέψει το σκορ, επίσης από την άσπρη βούλα, αυτή τη φορά με εκτελεστή τον Σελίμ Αμαλά.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, στο 76′ ο Ανουάρ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3, και το μόνο που κατάφερε η Αλαβές ήταν να μειώσει το σκορ στο Κίκε Γκαρθία στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο σκόρερ μάλιστα αποβλήθηκε δύο λεπτά μετά για διαμαρτυρία.