LaLiga : Σπουδαία διπλά για Σοσιεδάδ και Μπέτις (vids)

Με γκολ του Ογιαρθάμπαλ η Σοσιεδάδ πέρασε από το «Μοντιλίβι» νικώντας με 1-0 τη Χιρόνα.

Μια νίκη “ανάσα” βαθμολογικά, με γκολ που σημείωσε ο αρχηγός των Βάσκων στο 44’ με καρφωτή κεφαλιά μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Μπαρενετσέα.

Η Σοσιεδάδ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κι έχασε καλές ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Η Χιρόνα παρουσιάστηκε κακή αμυντικά, νωθρή και δημιούργησε κάποιες στιγμές στην επανάληψη αλλά χωρίς να μπορέσει να σκοράρει.

Αυτό που δεν πέτυχε πριν λίγες εβδομάδες η Μπαρτσελόνα στο «Ελ Σαδάρ», το κατάφερε σήμερα η Μπέτις, υποχρεώνοντας την Οσασούνα στην πρώτη εντός έδρας ήττα της στη φετινή La Liga. Οι «βερδιμπλάνκος» σημείωσαν σημαντική νίκη με 2-1 στην Παμπλόνα και έπιασαν την αντίπαλό τους στην έκτη θέση της κατάταξης.

Ο Βίτορ Ρόκε στο 7΄ και ο Τσίμι Άβιλα στο 73΄ πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, που τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Νατάν στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι, που «σπατάλησαν» αρκετές ευκαιρίες, είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 59΄ με τον Τορό.