LaLiga : Στο… ρελαντί η Μπιλμπάο! (vid)

Τρίτη σερί νίκη για την Αθλέτικ απέναντι στην ομάδα από τη Βαρκελώνη, αποτέλεσμα που τη διατηρεί στην 6αδα της βαθμολογίας.

Η Μπιλμπάο έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της αφού, ο Βιβιάν πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του στο 8ο λεπτό με πλασέ στην αριστερή γωνία του Γκαρθία, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νίκο Γουίλιαμς. Το 2-0 διαμόρφωσε ο, MVP της αναμέτρησης, Ινιάκι Γουίλιαμς στο 28’ από ασίστ του Μπερενγκέρ, ενώ μόλις δύο λεπτά μετά (30′), με τους ίδιους πρωταγωνιστές, η Μπιλμπάο έκανε το 3-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μπερενγκέρ από δημιουργός μετατράπηκε σε σκόρερ αφού στο 55ο λεπτό διαμόρφωσε το 4-0. Η Εσπανιόλ από την άλλη δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να βγάλει κάποια αντίδραση, κάτι που αποτυπώνεται στα στατιστικά της αναμέτρησης αφού είχε μόλις δύο τελικές στον στόχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, εκ των οποίων η μία μετουσιώθηκε σε γκολ στο 92ο λεπτό (4-1), με τρομερό απευθείας φάουλ γκολ του Τερεχό.