Serie A : Δια… πυρός και σιδήρου η Μίλαν, ακυρώθηκε γκολ της Ουντινέζε για… χιλιοστά! (vids)

Αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 28ο λεπτό, η Μίλαν άντεξε στην πίεση της Ουντινέζε που είχε δύο ακυρωθέντα γκολ και πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 για την 8η αγωνιστική της Serie A.

Οι «ροσονέρι» αν και έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα εξαιτίας αποβολής του Ράιντερς με απευθείας κόκκινη κάρτα, πήραν τους τρεις βαθμούς χάρη στο γκολ του Σάμουελ Τσουκουέζε.

Η Ουντινέζε θέλησε στη συνέχεια να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, πιέζοντας ψηλά για την ισοφάριση. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Εχιζιμπούε σκόραρε για το 1-1, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, με αποτέλεσμα η Μίλαν να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στα χέρια της.

Στην επανάληψη, το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο, με τους ασπρόμαυρους να έχουν την υπεροχή και να ψάχνουν το 1-1, το οποίο και βρήκαν στις καθυστερήσεις. Ο Καμπασέλ από κοντινή απόσταση στο 90+5 βρήκε δίχτυα κα «πάγωσε» το «Σαν Σίρο», όμως έπειτα κι από τον έλεγχο του VAR το τέρμα ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.