Serie A : Ένα αυτογκόλ έκρινε το ντέρμπι του Allianz! (vid)

Με αυτογκόλ του Χίλα στο 85′ η Γιουβέντους νίκησε με 1-0 τη Λάτσιο, η οποία έπαιζε από νωρίς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρομανιόλι.

Οι Μπιανκονέρι ήταν αυτοί που έδειχναν μεγαλύτερη διάθεση να κάνουν παιχνίδι στα πρώτα λεπτά και από το 24′ η πλάστιγγα φάνηκε να γέρνει προς το μέρος τους, αφού οι Λατσιάλι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρομανιόλι, μετά την εξέταση του VAR, για φάουλ στον Καλούλου που έβγαινε τετ α τετ.

Δευτερόλεπτα μετά, από την εκτέλεση του Βλάχοβιτς, οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά και η δεύτερη ήταν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 43′, με τον Γκάτι μετά τη σέντρα του Καμπιάζο.

Με τους φιλοξενούμενους να προσέχουν κυρίως την άμυνά τους, όπως ήταν λογικό, οι Τορινέζοι προσπάθησαν να πιέσουν στο 2ο μέρος και στο 57′ άγγιξαν το γκολ με τον Βλάχοβιτς, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά, στο 59′, η Γιούβε είχε νέα ευκαιρία, αυτή τη φορά με άστοχη κεφαλιά του αμαρκάριστου Ντάγκλας Λουίζ μετά τη σέντρα του Γουεά, με τους δύο προπονητές να κάνουν αλλαγές στη συνέχεια και το 0-0 να παραμένει. Μέχρι που ήρθε το 85’…

Στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα μετά το γύρισμα του Καμπάλ από αριστερά ο Χίλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, με τη Γιουβέντους να παίρνει τη νίκη με 1-0 και να ανεβαίνει στους 16 βαθμούς, όσους και η πρωτοπόρος Νάπολι που παίζει την Κυριακή (20/10), ενώ η Λάτσιο έμεινε στους 13.