Serie A : “Γύρισε” από το 0-2 η Τζένοα, ισόπαλο το ντέρμπι των νεοφώτιστων (vids)

Ούτε με προβάδισμα δύο τερμάτων, κατάφερε η Μπολόνια να πετύχει τη δεύτερη νίκη της στο καμπιονάτο.

Συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το εναρκτήριο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Serie A, με την Τζένοα να παίρνει το βαθμό στο “Renato Dall’Ara” της Μπολόνια (2-2) στο 89ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του πολύπειρου Ντομένικο Κρισίτο.

Οι γηπεδούχοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα με τους Χίκεϊ και Αρναούτοβιτς (πέναλτι πέντε λεπτά πριν το φινάλε), όμως η ομάδα της Γένοβας είχε ισάριθμες «απαντήσεις» πρώτα με τον Ντέστρο και στο φινάλε με τον Κρισίτο.

Σε άλλο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής, Κόμο και Πάρμα ήρθαν ισόπαλες 1-1. Το πρώτο γκολ του Νίκο Παζ στη Serie A έδωσε στον Κόμο έναν βαθμό, αφού η Πάρμα προηγήθηκε με ένα εντυπωσιακό χτύπημα φάουλ από τον Μπόνι.

Και οι δύο ομάδες προβιβάστηκαν από τη Serie B την περασμένη σεζόν και είχαν πολύ διαφορετικές εκκινήσεις σε αυτή τη σεζόν. Η ομάδα του Σεσκ Φάμπρεγας έχει 9 βαθμούς, ενώ οι “παρμέντσι” 7.