Η Γ Εθνική LIVE

Super League : Σπουδαίο διπλό “ανάσα” για τον Πανσερραϊκό (vid)

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε του Βόλου με 1-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, σε έναν αγώνα γεμάτο ένταση και φάσεις, “ξεκολλώντας” έτσι από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους Σερραίους σημείωσε ο Μπετανκόρ στο 62ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο τέλος του παιχνιδιού, με το δοκάρι του Ασεχνούν στο 90+3’ να αποδεικνύεται καθοριστικό.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν με ένταση, αλλά παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, καμία δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Ο Βόλος είχε την πρώτη του μεγάλη φάση στο 19ο λεπτό, με τον Κόμπα να απειλεί, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού, Γκουγκεσασβίλι, κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ο Πανσερραϊκός απάντησε με τη σειρά του με το σουτ του Φαρές στο 10ο λεπτό, αλλά ο Κόβατς πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση.

Το παιχνίδι πήρε πιο γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο και τελικά κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 62ο λεπτό, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντέλετιτς, ο Μπετανκόρ βρέθηκε σε θέση βολής και νίκησε τον Κόβατς με υποδειγματικό πλασέ, γράφοντας το 1-0 για τον Πανσερραϊκό.

Η αντίδραση του Βόλου δεν άργησε να έρθει, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν την ισοφάριση. Ο Μεντιέτα προσπάθησε να απειλήσει με τακουνάκι στο 85’, αλλά ο Γκουγκεσασβίλι ήταν ξανά σε ετοιμότητα. Στο 90+3’, ο Βόλος είχε την πιο σημαντική του ευκαιρία, όταν το σουτ του Ασεχνούν χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ λίγο νωρίτερα ο Μεντιέτα είχε υποχρεώσει τον Γεωργιανό τερματοφύλακα σε ακόμη μία δύσκολη απόκρουση.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Πανσερραϊκός διαχειρίστηκε έξυπνα τον χρόνο και με ταχύτατες αντεπιθέσεις προσπάθησε να κλειδώσει τη νίκη. Ο Σαλαζάρ είχε δοκάρι στο 86’ έπειτα από ασίστ του Μπετανκόρ, αλλά το δεύτερο γκολ δεν ήρθε για την ομάδα του Φεράντο.

Στη διάρκεια των καθυστερήσεων, οι παίκτες του Βόλου πίεσαν έντονα και διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής, έπειτα από τσεκάρισμα στο VAR, έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Με το σφύριγμα της λήξης, ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, ενώ ο Βόλος έμεινε να αναρωτιέται για τις χαμένες ευκαιρίες και τη διαιτητική απόφαση στις καθυστερήσεις.

ΝΠΣ Βόλος (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν, Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπερναντού, Μεντιέτα, Κόμπα, Άλτμαν (57′ Βιγιαφάνιες), Κόσζτα (87′ Ασεχνούν).

Πανσερραϊκός (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Ντάβιντσον, Φαρές, Περούτσι, Λιάσος, Χαντάκιας (81′ Καρασαλίδης), Ντέλετιτς (74′ Σαλαζάρ), Τομάς (81′ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ.