Super League : Το… χαβά του ο Παναιτωλικός, πέρασε και από το Περιστέρι!

Τρομερά πράγματα φέτος από την… αρμάδα του Γιάννη Πετράκη!

Ο Παναιτωλικός πέρασε με νίκη και από το Περιστέρι, και με τις τέσσερις αισίως νίκες και τις δύο ισοπαλίες, φιγουράρει στη δεύτερη θέση της Super League!

Η ομάδα του Αγρινίου που συνεχίζει να “κλέβει” τις εντυπώσεις, “απέδρασε” με το διπλό επικρατώντας με 2-0 του Ατρομήτου που παρέμεινε στους 8 βαθμούς, πραγματοποίησε σε ένα ακόμη ματς πειστική εμφάνιση και με το τρίποντο που πανηγύρισε ανέβηκε αισίως στους 14 βαθμούς με απολογισμό 4 νικών, 2 ισοπαλιών και 2 ηττών! Προηγήθηκε με αυτογκόλ του Σταυρόπουλου, με “ζωγραφιά” του Μπουζούκη έκανε το 0-2. Φυσικά, όπως σε όλους τους αγώνες της 8ης αγωνιστικής, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Τζορτζ Μπάλντοκ.

Mάλιστα, δυναμικό παρών στις εξέδρες του γηπέδου έδωσαν και οι φίλαθλοι του Παναιτωλικού οι οποίοι βλέπουν την ομάδα τους να συνεχίζει στις… υψηλές πτήσεις και να παίρνει τη μία πολύτιμη νίκη μετά την… άλλη, κάτι που τους οδήγησε να ταξιδέψουν από το Αγρίνιο στην Αθήνα για να στηρίξουν και να δώσουν τη δική τους ώθηση στους παίκτες του Πετράκη οι οποίοι τους χάρισαν μια ακόμη μεγάλη βραδιά! “Η δύναμη που δεν υπολογίζανε” έγραφε χαρακτηριστικά ένα μεγάλο πανό.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο παιχνίδι ο Παναιτωλικός. Από τα πρώτα λεπτά έδειξε μία διάθεση μία διάθεση να επιτεθεί. Έβγαζε ωραία την μπάλα προς το αντίπαλο μισό και στο 14′ το επιβεβαίωσε με τον πλέον πειστικό τρόπο. Μπουζούκης, Τορεχόν, Λομόνακο, Λιάβας και Μαυρίας άλλαξαν την μπάλα με τον τελευταίο να βγάζει τη σέντρα και τον Σταυρόπουλο να βάζει αυτογκόλ (0-1).

Έψαξε την αντίδραση ο Ατρόμητος. Το πρώτο που έκανε ήταν να πιέσει. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, κέρδισε κάποια στημένα και είχε μία σημαντική ευκαιρία στο 33′ με τον Τσάβες να αποκρούει κεφαλιά του Ουάρντα.

Ωστόσο, ο Παναιτωλικός έβγαινε ωραία στην κόντρα. Μία που απείλησε στο 35′ με τη σημαντική ευκαιρία του Ντίας και μία που έκανε δύο λεπτά αργότερα το 0-2 με τον Μπουζούκη. Γκολάρα έβαλε ο 26χρονος, ο οποίος είναι αναγεννημένος φέτος.

Αυτή η εξέλιξη σόκαρε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έως το ημίχρονο έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους. Οι εμπνεύσεις του Ουάρντα δεν αρκούσαν, ο Αιγύπτιος δεν είχε στηρίγματα και κάπως έτσι δεν άλλαξε κάτι μέχρι την ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πάμπλο Γκαρσία έβαλε τους Μουντέ και Γιουμπιτάνα, αλλά η ομάδα του δεν σταμάτησε να είναι προβλέψιμη. Ούτε ο Ουάρντα ούτε ο Μανσούρ νίκησαν τον Τσάβες στα επόμενα λεπτά.

Ακολούθησαν δύο ακόμη αλλαγές από τους γηπεδούχους. Βρακάς και Μίχορλ οι επόμενοι που μπήκαν μήπως και βοηθήσουν. Το μόνο που κατάφεραν οι Περιστεριώτες ήταν να έχουν την μπάλα στην κατοχή τους και να τη γυρνούν δίχως νόημα.

Ο Παναιτωλικός επέλεξε να υπερασπιστεί την εστία του. Ειδικά όσο περνούσε ο χρόνος, γυρνούσε και πιο πίσω. Αναμενόμενο αυτό και εκ του αποτελέσματος ορθό. Του βγήκε, δεν δέχτηκε ευκαιρίες και πανηγύρισε ένα πολύτιμο διπλό. Δοκάρι στο 89′ με απευθείας φάουλ είχε ο Λιάβας.