Basket League : Πρώτη νίκη στο Λαύριο μετά από ανατροπή ο Κολοσσός | HIGHLIGHTS και δηλώσεις

Ο Κολοσσός ύστερα από δύο εκτός έδρας ήττες από τον Πανιώνιο και το Μαρούσι, πέτυχε στο Λαύριο επί της τοπικής ομάδας (82-74) την πρώτη νίκη του Basket League της φετινής σεζόν ανατρέποντας το -14 του πρώτου ημιχρόνου (43-29).

Το Λαύριο, που παραμένει χωρίς νίκη στο Πρωτάθλημα, κυριάρχησε στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 17-2 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 14 πόντων (43-29).

Ο Βασίλης Μουράτος με 10 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής των «Μεταλλωρύχων» στο πρώτο μέρος.

Ο Κολοσσός μπήκε… μεταμορφωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και με εξαιρετική άμυνα και ρυθμό ανέτρεψε το προβάδισμα του Λαυρίου και με επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 32-15 έβαλε τις βάσεις της επικράτησης του. Στο τέλος της περιόδου οι «θαλασσί» ήταν μπροστά στο σκορ με 61-58.

Ο Γιάννης Χατζηνικόλας, που πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο 9 πόντους με ένα τρίποντο, ο Άντριου Γκάουντλοκ ο οποίος στο ίδιο διάστημα σκόραρε 8 πόντους και ο Τάιλερ Νέλσον που πέτυχε δύο τρίποντα στα τελευταία 1’ 33’’ της τρίτης περιόδου ήταν οι πρωταγωνιστές της ανατροπής των φιλοξενούμενων.

Οι «Μεταλλωρύχοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τρίποντο του Ταζ Σέρμαν μείωσαν στο καλάθι (67-65) με 4’ και 39’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Δύο τρίποντα του Νέλσον (72-65) 3’ και 27’’ πριν τη λήξη και του Ιωσήφ Κολοβέρου (77-69) με 1’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος του ματς, ωστόσο, «σφράγισαν» την πρώτη νίκη του Κολοσσού στην Basket League της φετινής αγωνιστικής χρονιάς.

Οι «θαλασσί» δεν έκαναν ούτε ένα λάθος στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσαν τη συνάντηση με μόλις 5, ενώ είχαν 41% στα τρίποντα με 10/24 σουτ.

Ο Άντριου Γκάουντλοκ με 17 πόντους και 6 ασίστ ήταν συνολικά ο κορυφαίος του Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82.