Bundesliga : Τρομερή η Βέρντερ στο Volkswagen Arena, ανεβαίνει η Ουνιόν

Η Βέρντερ Βρέμης πέτυχε μια εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη με 2-4 απέναντι στη Βόλφσμπουργκ, στην 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με τον Τιάγκο Τόμας, εκμεταλλευόμενος ένα ριμπάουντ, αλλά η Βέρντερ ισοφάρισε στο 45+5′ με τον Βάισερ. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ με τον Αγκού να σκοράρει στο 51′. Η Βόλφσμπουργκ, με τον Κουλιεράκη βασικό, δεν μπόρεσε να αντιδράσει, και η Βέρντερ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά, σημειώνοντας άλλα δύο τέρματα με τους Ντουκς και Γκρουλ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε μια θριαμβευτική νίκη, με τη Βέρντερ να αυξάνει τη διαφορά της από τη Βόλφσμπουργκ στη βαθμολογία.

Δύο κεφαλιές, του Κεμλάιν στο 18′ και του Ρότε λίγο πριν τη λήξη (89′), ήταν αρκετές για την Ουνιόν Βερολίνου, προκειμένου να περάσει νικηφόρα από το Κίελο και να πανηγυρίσει σπουδαίο τρίποντο.

Με τη νίκη της αυτή η Ουνιόν Βερολίνου έπιασε στην 4η θέση της κατάταξης τη Λεβερκούζεν με 14 βαθμούς.