Δια πυρός και σιδήρου από το Ηράκλειο ο Παναθηναϊκός (vids)

Χάρη σε ένα γκολ του Τετέ μόλις στο 6ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο και πήρε βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Το Τριφύλλι κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη με 1-0 επί του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, προσπερνώντας τους Κρητικούς στην 6η θέση. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Τετέ στο 6ο λεπτό, χαρίζοντας στους “πράσινους” τρεις πολύτιμους βαθμούς σε ένα παιχνίδι με δυνατές φάσεις και αρκετό πάθος από τις δύο ομάδες.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ δυναμικά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6′. Μετά από συνδυασμό στη μεσαία γραμμή, ο Τετέ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε μια δυνατή σέντρα-σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Χριστογεώργου. Ήταν μια καλοδουλεμένη φάση από την ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο, η οποία έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 19’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Γιουνγκ πίεσε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, Ντραγκόφσκι, ο οποίος έκανε ένα λάθος στην απομάκρυνση. Ο Πολωνός όμως κατάφερε να διορθώσει το λάθος του, μπλοκάροντας την μπάλα πριν αυτή καταλήξει σε αντίπαλο.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΟΦΗ ήρθε στο 35’, όταν ο Γιουνγκ επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι. Αυτή η φάση άφησε τους γηπεδούχους να αισθάνονται άτυχοι, καθώς θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 25′, ο Σενγκέλια εκτέλεσε ένα επικίνδυνο φάουλ από τα δεξιά, με τον Γερεμέγεφ να κάνει κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Ντραγκόφσκι ήταν πάλι εκεί για να μπλοκάρει με σιγουριά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να επιδιώκει να πάρει τον έλεγχο και να πιέσει περισσότερο τον Παναθηναϊκό. Στο 56’, ο Καραχάλιος προσπάθησε με ένα δυνατό μακρινό σουτ να νικήσει τον Ντραγκόφσκι, ο οποίος όμως έδειξε τα αντανακλαστικά του και απομάκρυνε την μπάλα με δυσκολία. Στην επαναφορά, ο Νους δοκίμασε ξανά, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών.

Οι “πράσινοι” διατήρησαν τον έλεγχο, δίνοντας έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία. Η ομάδα του ΟΦΗ, από την πλευρά της, προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει ξεκάθαρες ευκαιρίες. Η μεγαλύτερη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 74′, όταν ο Αράο και ο Μπακασέτας συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον τελευταίο να βγάζει μια κάθετη πάσα προς την περιοχή, αλλά ο Χριστόπουλος του ΟΦΗ έκοψε την μπάλα σε κόρνερ πριν αυτή φτάσει σε επικίνδυνη θέση.

Στα τελευταία λεπτά, ο ΟΦΗ προσπάθησε με κάποιες αλλαγές να γίνει πιο επιθετικός, αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα του Παναθηναϊκού δεν άφησε περιθώρια για πολλές απειλές. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμα και να φεύγει νικητής από το Ηράκλειο.

ΟΦΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Χριστογεώργος, Γκονζάλες (83′ Ριέρα), Χατζηθεοδωρίδης, Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μπαΐνοβιτς (65′ Μπάκιτς), Καραχάλιος (93′ Αποστολάκης), Φούντας (79′ Μαξίμοβιτς), Νους, Σενγκέλια, Γιουνγκ

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο (79′ Μαξίμοβιτς), Τσέριν, Μπακασέτας (79′ Ουναχί), Τετέ (89′ Μαντσίνι), Τζούριτσιτς (60′ Πελίστρι), Γερεμέγεφ (83′ Νίκας)