LaLiga : Πέρασε από το Balaidos η Ρεάλ, παραλίγο να σκοράρει στο 90+2′ ο Δουβίκας (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε το Σάββατο απέναντι στη Θέλτα, αλλά τελικά κατάφερε να φύγει με τη νίκη (1-2) από το Βίγκο, χάρη στα γκολ των Εμπαπέ και Βινίσιους, καθώς και τη μαγική παρέμβαση του Μόντριτς, που μπήκε αλλαγή.

Οι “μερένχες” ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό, όταν ο Εμπαπέ με ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1. Η Θέλτα, ωστόσο, δεν τα παράτησε. Στο δεύτερο μέρος, μπήκε δυναμικά και στο 52ο λεπτό ισοφάρισε με τον Σουέντμπεργκ, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Μινγκέθα.

Ο Αντσελότι αντέδρασε γρήγορα και έβαλε στον αγώνα τον Λούκα Μόντριτς, ο οποίος άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού. Στο 66′ ο Κροάτης μέσος έδωσε μια καταπληκτική ασίστ στον Βινίσιους, που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2. Η Ρεάλ Μαδρίτης τα χρειάστηκε στο φινάλε, καθώς η Θέλτα πίεσε ασφυκτικά, και στο 90+2′ ο Τάσος Δουβίκας, που μπήκε ως αλλαγή στο 79′, έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια.

Τελικά, η Ρεάλ κράτησε τη νίκη και πλέον προετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα.