Γενικά

Νέα σπουδαίο διπλό για τον Παναργειακό! (photos)

Ο Παναργειακός συνέχισε την ανοδική του πορεία επικρατώντας του Αστέρα Β AKTOR στην Τρίπολη με σκορ 3-1, σε μια αναμέτρηση όπου η ομάδα του Άργους επιβεβαίωσε τη δυναμική της με τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη, μετά το 0-2 επί των Χανίων. Αντίθετα, ο Αστέρας παραμένει χωρίς νίκη, έχοντας δύο ισοπαλίες στις πρώτες αγωνιστικές, γεγονός που τον αφήνει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αναγνωριστικές κινήσεις και από τις δύο ομάδες, με τον Αστέρα να απειλεί πρώτος στο 11ο λεπτό, όταν ο Μπουσάι έβγαλε μια σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Οκό δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 41′, όταν το σουτ του Τσάνι εκτός περιοχής σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το σκορ άνοιξε στο 42ο λεπτό ο Παναργειακός, όταν μετά από λάθος στην άμυνα του Αστέρα, η μπάλα έφτασε στον Ντιαλό, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γραμματικάκη (0-1). Λίγο πριν την ανάπαυλα, στο 45ο λεπτό, ο Λύγκας κέρδισε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Καμπράν, διπλασιάζοντας τα τέρματα του Παναργειακού (0-2).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει στο 52ο λεπτό, με τον Τουρκοχωρίτη να βγάζει την μπαλιά και τον Κωστέα να φεύγει στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, για να πλασάρει ιδανικά τον Καραργύρη και να κάνει το 1-2. Στη συνέχεια, ο Παναργειακός έχασε δύο ευκαιρίες, με σουτ του Καμπράν στο 60′ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και ένα τετ-α-τετ του Τσιράκη στο 84′, που σημάδεψε το αριστερό δοκάρι.

Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό, όταν ο Καμπράν απέφυγε τρεις αμυντικούς των Αρκάδων και έδωσε πάσα στον Τσιράκη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Γραμματικάκη (1-3). Παρά τις προσπάθειες του Αστέρα Β ΑΚΤΟR να ξαναμπεί στο ματς, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και υπέστη την πρώτη της ήττα στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Αστέρας AKTOR B (Στάικος Βεργέτης): Γραμματικάκης, Ελχασάμπ (77′ Κάλα), Μπουσάι, Τουρκοχωρίτης, Λάσκαρης, Γκρόζντανιτς, Ντέτλερ (46′ Αντεσίνα), Προύντζος (65′ Παπαδημητρίου), Κετού, Κωστέας, Οκό (57′ Μπατζώνης)

Παναργειακός (Γιώργος Βαζάκας): Καραργύρης, Καρέλης, Σαάντο, Ροκάι, Τσιώλης, Τσάνι, Καρυπίδης (82′ Παναγιώτου), Κωστίκα (63′ Χατζηδημητρίου), Ντιαλό (72′ Τσιράκης), Λύγκας (72′ Καμγκά), Καμπράν (82′ Λαουκζέμις)