Νίκη και αφιέρωση στον άτυχο Νταβιώτη το Αιγάλεω (vid)

Το Αιγάλεω επικράτησε με 1-0 των Χανίων για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Super League 2, επιβεβαιώνοντας την ανοδική του πορεία. Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη έφτασε τις δύο νίκες και πλέον έχει 8 βαθμούς, ενώ τα Χανιά παραμένουν καθηλωμένα στην τελευταία θέση με μόλις μία ισοπαλία και έναν βαθμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Αιγάλεω να είναι πιο κινητικό, προσπαθώντας να δημιουργήσει φάσεις στην εστία του Καλογεράκη. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήρθε στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Βάρκα να περνά άουτ, ενώ τα Χανιά απάντησαν στο 10′ με τον Κόλα, του οποίου το σουτ κατέληξε μακριά από την εστία του Κυρίτση. Στη συνέχεια, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων χρειάστηκε να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση στο 26′ για να κρατήσει το μηδέν σε τετ-α-τετ του Ουνγιαλίδη.

Παρά τις προσπάθειες των Χανίων να κερδίσουν έδαφος, το Αιγάλεω συνέχιζε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες. Η ομάδα του Χαραλαμπίδη βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 75ο λεπτό, όταν ο Μπάμπης, μετά από γύρισμα του Καρβούνη στο σημείο του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στο Αιγάλεω (1-0). Η αμυντική αδράνεια των Χανίων σε εκείνη τη φάση τους κόστισε ακριβά, και η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, τα Χανιά πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά η άμυνα του Αιγάλεω, με τον Κυρίτση να πραγματοποιεί καθοριστικές επεμβάσεις, διατήρησε το προβάδισμα. Στο 90+5′, η κεφαλιά του Πινακά μετά από σέντρα των φιλοξενούμενων βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα του Αιγάλεω, ο οποίος κράτησε τη νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα, το Αιγάλεω συνεχίζει την πορεία του με αυξημένη αυτοπεποίθηση, ενώ τα Χανιά, παρά την αλλαγή προπονητή, δείχνουν να δυσκολεύονται να βρουν τα πατήματά τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Κυρίτσης, Κωστόπουλος, Ουνγιαλίδης (75′ Τάτσης), Ζιούλης, Ευαγγέλου, Τάμπας, Καρρίκι, Μπάμπης, Βάρκας, Καρβούνης (81′ Μπάρδας), Τσούκαλος (72′ Νίκολλι).

ΠΑΕ Χανιά (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Γκμπενιόν, Μπάτζιος, Αρτουντουάγκα, Κυριακίδης (69′ Μουνάφο), Λεμονής (79′ Πινακάς), Τσέλιος (79′ Λιάτσος), Μανουσάκης, Κόλα, Μάλτσι (69′ Κωστανάσιος)