Handball Premier : Πέρασε από τη Θεσσαλονίκη ο Δούκας

Εύκολο απόγευμα είχε στη Θεσσαλονίκη ο ΑΣΕ Δούκα που επιβλήθηκε της ΧΑΝΘ με 26-22 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Handball Premier.

Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.

Χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο, κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, με γρήγορες εναλλαγές και άψογη συνεργασία μεταξύ των παικτών. Το σκορ άνοιξε νωρίς με τον Δούκα να προηγείται στο ημίχρονο με 17-8.

Ο Γιώργος Χαλκίδης στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε χρόνο συμμετοχής στους «έφηβους» που προωθήθηκαν φέτος στην ανδρική ομάδα με τη ΧΑΝΘ να μειώνει τη διαφορά (20-25), όμως οι «μπλε» ήταν αυτοί που διατήρησαν τα ηνία και πήραν τη νίκη και τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 1-6, 2-10, 5-11, 6-14, 8-17 (ημχ), 10-19, 11-22, 12-24, 14-24, 20-24, 22-26
Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/2-4/5. Διαιτητές: Πατιός- Πήτας

ΧΑΝΘ (Μωυσής): Ιωαννίδης, Σλούκιτς, Σαμαράς, Σκούφας 9, Σαρηγιαννίδης, Τσαγγάλης, Χαριζόπουλος, Αγαθόνικος, Σαλτιέλ, Τσορτέκης 3, Βαρδάκας 2, Κoύστουντιτς 1, Ιλερής 2, Γιορανίδης 4, Κατσούνης 1, Καρούσης

ΑΣΕ Δούκα (Χαλκίδης): Μωραΐτης 2, Σταματάκος 1, Χατσατουριάν 3, Μπατής 9, Ζησιμάτος 2, Παπανικολάου, Παπαδόπουλος, Τσιούμας 2, Ριμπέ, Χαλκίδης, Παπαδιονυσίου 1, Λίτσης, Ρούσος 2, Χουρσουντιάν 3, Κολλύρης, Παγιάτης 1.