Premier League : Στο 90+5′ η… απόδραση της Σίτι από το Molineux! (vid)

Ακόμα μια φορά που ο Στραντ Λάρσεν δεν καταφέρνει να χαρεί το γκολ του στην Premier League. Με τη Σίτι να επιμένει και να μην παρατά ούτε για ένα δευτερόλεπτο την προσπάθεια, οι Πρωταθλητές «απέδρασαν» από την έδρα της Γουλβς με το υπέρ τους 2-1 που διαμορφώθηκε με ανατροπή και με γκολ στο 90+5′!

Ο Νορβηγός επιθετικός είχε ανοίξει το σκορ απέναντι στη Σίτι και αν περνούσε και η τελευταία φάση του ματς της Κυριακής, τότε ο σκόρερ θα κατάφερνε να προσφέρει βαθμό στην ομάδα του με δική του συμμετοχή στο σκοράρισμα στη φετινή αγωνιστική περίοδο. Οι ελπίδες του εξανεμίστηκαν και για όλα ευθύνονται οι Πρωταθλητές Αγγλίας.

Με φοβερή επιμονή μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, οι «πολίτες» έφτασαν στο 2-1 με την ανατροπή να ολοκληρώνεται στο 90+5′, προς τεράστια απογοήτευση της Άρσεναλ που ήλπιζε σε «στραβοπάτημα» των συνδιεκδικητών του τίτλου, μετά το δικό της κακό αποτέλεσμα (2-0) στην έδρα της Μπόρνμουθ.

Οι «λύκοι» είχαν προηγηθεί στο 7ο λεπτό με τον Λάρσεν που πλάσαρε ιδανικά από τη φοβερή μπαλιά του Σεμέδο από δεξιά, ενώ, στο 20ό λεπτό, ο δημιουργός αυτού του γκολ νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Έντερσον, σε φάση που θα μπορούσε να έχει διαμορφώσει πολύ διαφορετικά ολόκληρο το παιχνίδι.

Ο Γκβάρντιολ στο 33′ με υπέροχο δεξί σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε και στο 90+5′ ο Στόουνς με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 2-1! Οι άνθρωποι της Γουλβς παραπονέθηκαν έντονα για οφσάιντ του Μπερνάρντο που βρέθηκε μπροστά από τον Σα, ο ρέφερι ορθά αποφάσισε πως δεν επηρέαζε τη φάση κι έτσι οι «γαλάζιοι» του Μάντσεστερ πέρασαν με άγχος μεν, εμφατικά δε, από την έδρα των «λύκων».