Τον… χαβά του ο Άρης, ούτε η διακοπή φρέναρε την πορεία του!

Ο Άρης επικράτησε με 2-0 επί της Athens Kallithea στο «Κλεάνθης Βικελίδης» σε έναν αγώνα που τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας με 17 βαθμούς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδειξε ότι δεν επηρεάστηκε από τη διακοπή λόγω των αγώνων της Εθνικής ομάδας και έφτασε σε μια σημαντική νίκη, ενώ για την Καλλιθέα, η αποβολή του Πασαλίδη στο 34ο λεπτό αποδείχθηκε καθοριστική για την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Το ματς

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά με τον Άρη να ελέγχει το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι πίεσαν την Καλλιθέα, με τα τρία πρώτα κόρνερ να μην αποφέρουν καρπούς, αλλά έδειξαν τη διάθεσή τους να επιβάλλουν τον ρυθμό. Η Athens Kallithea προσπαθούσε να διατηρήσει την αμυντική της συνοχή, με τους στόπερ της να “κιτρινίζονται” στα πρώτα 15 λεπτά.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε για τον Άρη στο 9ο λεπτό, όταν ο Μορόν δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, όμως ο Μπαραγκάν απέκρουσε. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα σουτ του Ντεμέτριους στο 18′, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε εύκολα.

Καθοριστική αποβολή

Η πιο καθοριστική στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 34′, όταν ο Πασαλίδης της Athens Kallithea αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ντιαντί, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Η αποβολή του Έλληνα αμυντικού άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, δίνοντας το πλεονέκτημα στον Άρη.

Παρά την αριθμητική υπεροχή, ο Άρης δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Οι προσπάθειες των Μορόν και Γκαρθία δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα, καθώς ο Μπερναμπέ της Καλλιθέας ήταν σε ετοιμότητα.

Δεύτερο ημίχρονο και γκολ

Στην επανάληψη, ο Άρης συνέχισε την πίεση, ψάχνοντας το γκολ που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ. Η λύση ήρθε στο 65ο λεπτό όταν, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μανού Γκαρθία, ο Μπράμπετς νίκησε τους αμυντικούς της Καλλιθέας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τον Άρη (1-0).

Η ομάδα του Απόστολου Μάντζιου συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και δεν άφησε την Καλλιθέα να απειλήσει. Μάλιστα, στο 74′, η Athens Kallithea είχε μια σημαντική ευκαιρία με τον Λουκίνα, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά η φάση ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 88′, ο Άρης “κλείδωσε” τη νίκη όταν ο Γκαρθία, εκμεταλλευόμενος μια όμορφη συνεργασία από την αριστερή πλευρά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0.

Ο Άρης ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Η Athens Kallithea, από την πλευρά της, πλήρωσε την αποβολή του Πασαλίδη και την αδυναμία της να βρει λύσεις στην επίθεση, παρά τις αλλαγές.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μάγιο, Χουάνκαρ, Μόντσου (56′ Φετφατζίδης), Σιφουέντες (75′ Νταρίντα), Μανού Γκαρθία (89′ Βέλεθ), Μορόν (89′ Κουάισον), Σουλεϊμάνοφ, Ντιαντί.

Athens Kallithea (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Σοϊρι (85′ Νίκολιτς), Χάνουσεκ, Ισιμάτ, Πασαλίδης, Μότοτς, Μερκάτι (72′ Βαλμπουενά), Ματίγια, Ντεμέτριους (72′ Λουκίνας), Τζιάνι Ελία, Ουλντρίγκις (39′ Μεχία).