Basket League : Με κορυφαίο Βεζένκοφ πέρασε ο Ολυμπιακός από την Καρδίτσα | HIGHLIGHTS και δηλώσεις

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας της Καρδίτσας με 77-61 –στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής- και παρέμεινε αήττητος στην Basket League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σάσα Βεζένκοφ έδωσε ρεσιτάλ στην επίθεση και πέτυχε τους 13 από τους 19 πόντους των «ερυθρολεύκων». Ωστόσο, τα χαμένα ριμπάουντ (11-6) δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό της (14-19 στο 10’). Η είσοδος των Νίκολα Μιλουτίνοφ και Γιαννούλη Λαρεντζάκη έδωσε εξτρά ώθηση στον Ολυμπιακό, ο οποίος ανέβασε στροφές και στην άμυνα και εκτόξευσε τον δείκτη της διαφοράς στους 18π. (28-46), με την ολοκλήρωση του α’ μέρους.

Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν νωθροί και χωρίς συγκέντρωση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, που με ένα επί μέρους σκορ 16-4 μείωσαν στους 6π. (44-50) στο 26’. Ως εκεί, όμως… Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, βρήκε στόχο δια χειρός Μιλουτίνοφ και Βεζένκοφ στην επίθεση και ανέκτησε τον απόλυτο έλεγχο (46-62), τον οποίο διατήρησε σταθερά (53-74 στο 35’) μέχρι και την ολοκλήρωση της αναμέτρησης (61-77).

Περίπου 2:26 για το τέλος ο Γιώργος Μπαρτζώκας «έριξε» στο παρκέ τον 17χρονο, Στέφανο Σπάρταλη, ο οποίος στη συγκεκριμένη αναμέτρηση έκανε την παρθενική του εμφάνιση στην Basket League.

Δεκάλεπτα: 14-19, 28-46, 46-62, 61-77.