Basket League : Συνέχεια στις νίκες για τον Παναθηναϊκό | HIGHLIGHTS και δηλώσεις

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 94-74 της ΑΕΚ.

Με πρώτο σκόρερ τον Λορέντζο Μπράουν που πέτυχε 22 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, οι γηπεδούχοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για να πετύχουν τον στόχο τους. Από την ΑΕΚ ο Γκόλντεν σταμάτησε στους 16 πόντους.

Οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν στην AEK να παραμείνει για πολύ μέσα στο ματς με αποκορύφωμα τη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ξεκινώντας από την άμυνα τους έκαναν επιμέρους σκορ 26-10 το οποίο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ στην εκπνοή με τη διαφορά ν’ ανεβαίνει στους 20 πόντους (49-29).

Την ίδια στιγμή η Ένωση ήταν άστοχη (12/20 δίποντα, 1/11 τρίποντα) και δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε η ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους. Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ανέβασαν την πίεση τους κι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα των γηπεδούχων, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να μειώσουν προσωρινά την απόσταση.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 49-29, 72-40, 94-74