LaLiga : Νέο… χουνέρι για τη Βαλένθια, αδύναμη να σηκώσει κεφάλι!

Η Βαλένθια υπέστη μια ακόμα οδυνηρή ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας με 2-3 από τη Λας Πάλμας, και πλέον βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μετά τη 10η αγωνιστική της LaLiga. Οι «νυχτερίδες», παραδοσιακή δύναμη του ισπανικού ποδοσφαίρου, κινδυνεύουν σοβαρά με υποβιβασμό για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια, καθώς οι εμφανίσεις τους είναι ανησυχητικά μέτριες.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τη Λας Πάλμας, με τον Pepelu να ανοίγει το σκορ μόλις στο 14′, έπειτα από ασίστ του F. Silva. Η Βαλένθια αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε στο 43′ με τον Á. Muñoz. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Λας Πάλμας πήρε ξανά προβάδισμα στο 53′ με τον F. Silva, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική ασίστ του J. Campaña. Από εκείνο το σημείο και μετά, η Βαλένθια κατέρρευσε. Ο Pepelu αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 69′ για βίαιη συμπεριφορά, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Η Λας Πάλμας το εκμεταλλεύτηκε πλήρως, και στο 84′ ο A. Moleiro ανέβασε το σκορ στο 1-3, έπειτα από πάσα του O. McBurnie.

Η Βαλένθια μείωσε στις καθυστερήσεις με γκολ του C. Tàrrega, αλλά ήταν πλέον αργά για να σώσει κάτι από την αναμέτρηση, παρά τα 8 λεπτά καθυστερήσεων.

Η νίκη αυτή δίνει τεράστια ανάσα στη Λας Πάλμας, που απομακρύνθηκε από την τελευταία θέση, ενώ η Βαλένθια παραμένει σε κρίση. Η ομάδα της Βαλένθια φαίνεται να βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση, και η κατάσταση στα αποδυτήρια είναι τεταμένη, με τον προπονητή να βρίσκεται υπό ασφυκτική πίεση.