Ο Ολυμπιακός ξανά στους ομίλους του CEV Champions League! |HIGHLIGHTS

Η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού ξανά στα «αστέρια», στις 20 καλύτερες της Ευρώπης, για δεύτερη διαδοχική σεζόν!

Οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν θριαμβευτικά στη φάση των ομίλων του CEV Champions League, αφού στη ρεβάνς του τρίτου προκριματικού γύρου, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», κατέκτησαν τα δύο σετ που ήθελαν κόντρα στην Κορόνα Μπράσοφ, με 25-23 και 30-28 (2-0), ενώ στη συνέχεια, έφτασαν και στη νίκη με 3-0 σετ (25-23), με εννιά άσσους, 10 μπλοκ, MVP τον Παγένκ και πρώτο σκόρερ τον Ατανασίεβιτς, με 21 πόντους!

Στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, ο Ολυμπιακός θα τεθεί αντιμέτωπος, στο δεύτερο γκρουπ, με τη Μόντσα από την Ιταλία (πρεμιέρα στις 14/11, στην Ιταλία), τη Φενέρμπαχτσε από την Τουρκία και την Γκρίζλις από τη Γερμανία.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-2, όμως ο Ατανασίεβιτς ισοφάρισε σε 4-4, με άσσο. Με την Κορόνα Μπράσοφ να «τρέχει» 4-0 σερί και να ξεφεύγει με +4 (4-8). Νέος άσσος για τους νταμπλούχους Ελλάδας, αυτή τη φορά από τον Παγένκ, ο οποίος μείωσε σε 9-8, αλλά και πάλι, η ρουμανική ομάδα πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (12-16). Με άσσο του Τράβιτσα, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 18-17 και με μπλοκ του Τζούριτς, σε 19-18, με τον Κουμεντάκη να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα (21-20), με μπλοκ άουτ. Η Κορόνα Μπράσοφ ισοφάρισε σε 21-21, 22-22 και 23-23, όμως ο Ατανασίεβιτς «καθάρισε» το σετ και έκανε το 1-0, με 25-23, φτάνοντας τους οκτώ πόντους, με 58% αποτελεσματικότητα (7/12 επιθέσεις).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ, αφού με επίθεση του Πέριν, ξέφυγαν με 8-2, με τον Παγένκ να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (9-2), με πρώτο χρόνο, μετά από εξαιρετική πάσα του Τράβιτσα! Μπλοκ του Τζούριτς και 12-4 ο Ολυμπιακός, αλλά οι φιλοξενούμενοι, με 6-0 σερί, μείωσαν σε 12-10 και στη συνέχεια, σε 14-13. Με δύο σερί πόντους του Ατανασίεβιτς, πλασέ και άσσο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ξέφυγαν ξανά με +3 (16-13), με τον Σέρβο να κερδίζει μία ακόμη επίθεση, για το 17-14 και τον Τράβιτσα να «γράφει» το 19-15. Ο Παγένκ έδωσε και πάλι «αέρα» πέντε πόντων (20-15) στον Ολυμπιακό, με άσσο, διαφορά που κράτησε (21-16) ο Τζούριτς, με πρώτο χρόνο. Μπλοκ του Παγένκ και 24-20 οι «ερυθρόλευκοι», αλλά η Κορόνα Μπράσοφ αντέδρασε και έφτασε σε σετ μπολ (24-25, 25-26). Ο Παγένκ ισοφάρισε σε 26-26, με πρώτο χρόνο, ο Πέριν σε 27-27 και ο Τζούριτς έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, με 29-28, ενώ «χτύπησε» ξανά, για το 30-28, το 2-0 σετ και την πρόκριση στα «αστέρια».

Στο τρίτο σετ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας διατήρησαν την κυριαρχία τους και έφτασαν στη νίκη με 3-0 σετ, με πλασέ του Κουμεντάκη, για το 25-23.

Τα σετ (3-0, σε 98’): 25-23, 30-28, 25-23