Premier League : Πορεία προς την Ευρώπη η Φόρεστ, στον «πάτο» η Πάλας (vid)

Η Νότιγχαμ συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στην Premier League, επικρατώντας με 1-0 της Κρίσταλ Πάλας στην 8η αγωνιστική. Με αυτή τη νίκη, η Φόρεστ δείχνει ικανή να διεκδικήσει μια θέση στην Ευρώπη, ενώ η Κρίσταλ Πάλας παραμένει χωρίς νίκη και βρίσκεται καθηλωμένη στην επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ο D. Kamada δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 42′, όπως και ο J. Lerma της Πάλας, με το σκορ να παραμένει 0-0 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Νότιγχαμ πήρε τα ηνία και κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 65′, όταν ο C. Wood με ένα δυνατό σουτ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα. Παρά τις αλλαγές και τις προσπάθειες της Κρίσταλ Πάλας να επιστρέψει, η άμυνα της Φόρεστ κράτησε γερά και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν ουσιαστικά.

Η Πάλας δέχτηκε και άλλες κίτρινες κάρτες, με τον N. Domínguez να τιμωρείται για καθυστέρηση στο 69′. Οι αλλαγές του προπονητή της Πάλας δεν άλλαξαν την εικόνα της ομάδας, η οποία παρέμεινε ακίνδυνη επιθετικά και αδυνατεί να βρει ρυθμό, αφήνοντάς τη στη ζώνη του υποβιβασμού μετά από 8 αγωνιστικές.