Κατέρρευσε στο φινάλε και ηττήθηκε ο Άρης από την Τσεντεβίτα (vid)

Ο Άρης, παρά το προβάδισμα των 10 πόντων που είχε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, υπέπεσε σε σοβαρά λάθη στα τελευταία λεπτά και γνώρισε την ήττα από την Τσεντεβίτα (82-75) στη Θεσσαλονίκη. Αυτή η ήττα έφερε τον Άρη στο 1-4, ενώ η σλοβένικη ομάδα ανέβηκε στο 4-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με συνέπεια στο πρώτο εξάλεπτο (11-14). Ο Βασίλης Τολιόπουλος, με τρία τρίποντα, έφερε τον Άρη μπροστά στο σκορ (22-21), και ο Χατζηδάκης ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με το 24-23.

Στη δεύτερη περίοδο, οι άμυνες κυριάρχησαν, όμως ο Άρης βρήκε ρυθμό μέσα από τη σφιχτή του άμυνα. Με καθοριστικούς τους Νόλεϊ και Χοτζ, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη απέκτησε προβάδισμα 9 πόντων (38-29) στο 16′. Η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους στο ημίχρονο (48-37) με τον Χοτζ και πάλι πρωταγωνιστή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης έφτασε σε διαφορά 12 πόντων, αλλά η Τσεντεβίτα αντέδρασε με ένα σερί 9-0, μειώνοντας σε 55-52. Παρά τις προσπάθειες του Χοτζ και του ΝτεΖούλιους να διατηρήσουν τον Άρη μπροστά (61-54), η Τσεντεβίτα συνέχισε να πιέζει.

Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης έδειξε να «αδειάζει» από ενέργεια και ιδέες. Παρά το προβάδισμα 64-54, οι Σλοβένοι έτρεξαν ένα νέο σερί 9-0 και ισοφάρισαν (66-66). Από εκείνο το σημείο, η Τσεντεβίτα πήρε τον έλεγχο, με τον Στιούαρτ να είναι καθοριστικός στα τελευταία λεπτά. Με 8 πόντους διαφορά (70-78) και τον Άρη να μη βρίσκει λύσεις, η νίκη της Τσεντεβίτα ήταν γεγονός, με το τελικό 82-75 να προκύπτει από την αδυναμία του Άρη στην τελευταία περίοδο (14-28).