EuroCup Γυναικών: Ήττες για Ηρακλή και Πρωτέα Βούλας (photos)

Ο Ηρακλής δεν τα κατάφερε απέναντι στη γαλλική Ταρμπ γνωρίζοντας την ήττα με 119-33 στο Ιβανώφειο σε αγώνα για το EuroCup Γυναικών.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής με την Ταρμπ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης να επιβάλει τον ρυθμό της και να κυριαρχεί στο παρκέ παίρνοντας αμέσως διαφορά.

Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι το ημίχρονο έληξε 74-13 με τον Ηρακλή να μην μπορεί βρει λύσεις απέναντι στην ιδιαίτερα ισχυρή αντίπαλό του. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Ταρμπ νικήτρια με 119-33.

Διαιτητές: Γιούρτσεβιτς (Κροατία), Τβάουρι (Γεωργία), Νίνκοβιτς (Σερβία)
Δεκάλεπτα: 7-36, 13-74, 20-93, 33-119
Ηρακλής (Λέκκος): Γκόριανατς, Αυτζή 5(1), Γιαπιτζόγλου, Παπαροϊδάμη 2, Τσινασλανίδου, Φωνιαδάκη, Ντίκι 10(1), Γουέστμπρουκ 7, Σιουμουρέκη, Γκομπετζισβίλι 6, Αγγελακίδου 3(1).

Δείτε ΕΔΩ τη στατιστική του αγώνα

Ο Πρωτέας Βούλας δεν κατάφερε να πετύχει τη δεύτερή του στο EurpCup Γυναικών, καθώς ηττήθηκε με 73-48 από την IDK Γιουσκότρεν στο κλειστό της Γλυφάδας.

Η ισπανική ομάδα μπήκε καλύτερα στο παρκέ και βρέθηκε γρήγορα μπροστά με 15-4 (8’) και 18-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Γιουσκότρεν συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς φτάνοντας τη διαφορά στο +12 (31-19, 17’30’’) με τον Πρωτέα Βούλας να αντιδρά και να μειώνει σε 33-26 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά άνοιξε με την ΙDK Γιουσκότρεν να προηγείται με 53-34 (30’) για να φτάσει στη νίκη με 73-48.

Διαιτητές: Μοντγκόμερι (Ουγγαρία), Μιτρόφσκι (Λιθουανία), Μπορούσας (Λιθουανία)
Δεκάλεπτα: 9-18, 26-33, 34-53, 48-73
Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Στολίγκα 9(1), Πολυμένη 9(1), Τσιμπριμάνι, Σακελλαρίου 3(1), Χατζηγιακουμή 1, Αλεξιά 6, Αναστασοπούλου 6, Εβερετ, Γασπαράτου, Τζορτζ 10.