Bundesliga : Μοιρασιά στο MEWA Arena (vid)

Μάιντς και η Γκλάντμπαχ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Bundesliga, αφήνοντας και τις δύο ομάδες χαμηλά στη βαθμολογία. Η Μάιντς άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό με τον Στέφαν Λάινερ, αξιοποιώντας την ευκαιρία που παρουσιάστηκε, ενώ το πρώτο ημίχρονο είχε ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα.

Η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε στο 57ο λεπτό με γκολ του Τιμ Κλάιντιενστ, μετά από ασίστ του Ονορά. Παρά την πίεση και τις αλλαγές των δύο προπονητών προς το τέλος του παιχνιδιού, το σκορ παρέμεινε ισόπαλο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Στα στατιστικά, το παιχνίδι είχε αρκετές κίτρινες κάρτες, ενώ οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο μέρος. Με αυτή την ισοπαλία, η Γκλάντμπαχ βρίσκεται στην 9η θέση με 12 βαθμούς, ενώ η Μάιντς εξακολουθεί να είναι σε δύσκολη θέση, καθώς παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία με 6 βαθμούς.

Η συνέχεια του πρωταθλήματος προβλέπεται κρίσιμη για τη Μάιντς, η οποία χρειάζεται να βελτιώσει την αγωνιστική της εικόνα για να αποφύγει τον κίνδυνο του υποβιβασμού.