Buzzer beater ισοπαλία για την Παναχαϊκή! | +HIGHLIGHTS

Η Παναχαϊκή απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από τον Πανιώνιο στο Γήπεδο της Αγυιάς, σε έναν αγώνα γεμάτο ένταση και φάσεις, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Super League 2. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνη πρώτη στη βαθμολογία, ενώ η Παναχαϊκή διατήρησε την αήττητη έδρα της, κερδίζοντας έναν σημαντικό βαθμό στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε στο 45ο λεπτό ο Νοικοκυράκης για τον Πανιώνιο, με εντυπωσιακή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσερίσεφ, σε μια φάση που εξέθεσε την άμυνα της Παναχαϊκής. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, όμως βρήκαν απέναντί τους έναν καλά οργανωμένο Πανιώνιο, που είχε τις δικές του στιγμές να διευρύνει το προβάδισμα, με κορυφαία ευκαιρία το σουτ του Ζαμόρα στο 60′, το οποίο έβγαλε με εντυπωσιακή απόκρουση ο τερματοφύλακας Γιαννακόπουλος.

Οι τελευταίες στιγμές του αγώνα, ωστόσο, επιφύλασσαν ένα αναπάντεχο φινάλε. Στο 92′, ύστερα από εκτέλεση πλάγιου του Μπαξεβάνου, η μπάλα βρήκε το χέρι του Χρούστινετς στην περιοχή του Πανιωνίου, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Ελευθεριάδης ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε στο 93ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 και εξασφαλίζοντας στην Παναχαϊκή έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει να εδραιωθεί στην κατηγορία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πανιώνιος είχε να αντιμετωπίσει την Παναχαϊκή από το 2015 σε επίσημο αγώνα, όταν είχαν συναντηθεί στο Κύπελλο Ελλάδας, με τους Νεοσμυρνιώτες να επικρατούν με 4-0 τότε. Αυτή τη φορά, το αποτέλεσμα φανερώνει πόσο πιο ανταγωνιστικές είναι οι δύο ομάδες στη φετινή Super League 2.

Με αυτή την ισοπαλία, ο Πανιώνιος χάνει την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στη βαθμολογία, παραμένοντας πάντως ψηλά, ενώ η Παναχαϊκή διατηρείται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα με θετική ψυχολογία για τη συνέχεια της σεζόν.

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Πανάγου (53′ Καραγιάννης), Μπαξεβάνος, Ζαμόρα, Λυμπεράκης, Κοζορώνης, Πολέτο (53′ Ελευθεριάδης), Παπατόλιος (80′ Καστεγιάνο), Τραορέ (46′ Λεσάι), Νίλι, Ντε Τομάς (72′ Ρόβας)

Πανιώνιος (Αντώνης Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Πότση, Χρούστινετς, Στούπης, Μπούσης, Γκίνη (64′ λ.τρ. Γροντής), Τσορνομάζ, Τσερίσεβ (59′ Σεμπά), Νοικοκυράκης (64′ λ.τ. Διονέλλης), Βενάρδος (90+2′ Πιερτζιάκομι), Γεμιστός (59′ Φελίσιο)