LaLiga : Στην 3η θέση η εκπληκτική Βιγιαρεάλ, “άλμα” και για τη Βαγιεκάνο (vid)

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 2-1 της Βαγιαδολίδ στο “Estadio José Zorrilla”, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ δυναμικά με τη Βιγιαρεάλ να διεκδικεί έδαφος από την αρχή του παιχνιδιού και να μειώνει την πιθανότητα ήττας με περισσότερη κατοχή της μπάλας συγκριτικά με την αντίπαλό της. Στο 29’, ο Τιέρνο Μπάρι σκόραρε κάνοντας το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων. Μετά το πέρας του ημιχρόνου και φτάνοντας πλέον στο 60ό λεπτό, η Βαγιαδολίδ με σκόρερ τον Μαμαντού Σιλά με πέναλτι έκανε το 1-1 στο παιχνίδι. Η Βιγιαρεάλ δεν άφησε την κατάσταση στην τύχη της και παλεύοντας έφτασε στο 84’ με τον Αγιόθε Πέρεθ να στείλει ξανά την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο των δέκα παικτών από το 22′ νίκησε με 1-0 την Αλαβές για την 11η αγωνιστική στην Ισπανία, στο 21ο ραντεβού των δυο ομάδων, μόλις το 8ο στη LaLiga (13 νίκες η Ράγιο, 3 ισοπαλίες και 5 νίκες για την Αλαβές, τελευταία το 2018).

H Ράγιο μπήκε καλύτερα από την Αλαβές στο ματς, απείλησε με Καμέγιο στο 4′ και Λεζέν στο 17′, αλλά έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μουμίν στο 22΄ για φάουλ στον Μαρτίνεθ.

Το 1-0 με αυτογκόλ του τερματοφύλακα Σιβέρα μετά από σουτ του Γκουμπάου στο δοκάρι και χτύπημα της μπάλας στο χέρι του Σιβέρα για να πάει στα δίχτυα. Δοκάρι η Ράγιο με Ράτσιου στο 90′.