Ματς για… γερά νεύρα στη Βοιωτία, μοιρασιά για Λεβαδειακό και Λαμία

Σε ένα συναρπαστικό ματς για την 9η αγωνιστική της Super League, Λεβαδειακός και Λαμία αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, με τις δύο ομάδες να κερδίζουν από έναν βαθμό και να προσφέρουν πλούσιο θέαμα.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Φουρτάδο, ο οποίος βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός, με τον Λεβαδειακό να απαντά λίγα λεπτά αργότερα. Στο 24ο λεπτό ο Όζμπολτ ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο δράση και ευκαιρίες, με τον Φουρτάδο να βρίσκει ξανά δίχτυα για τη Λαμία στο 39ο λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε εξίσου δυναμικά, με τον Λεβαδειακό να κερδίζει νέο πέναλτι στο 55ο λεπτό. Ο Ρόμο ανέλαβε την εκτέλεση, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 2-1.

Η Λαμία πίεσε για την ισοφάριση και τελικά τα κατάφερε στο 70ο λεπτό. Ο Λέικ με άμεσο πλασέ αξιοποίησε την ασίστ του Φουρτάδο και διαμόρφωσε το τελικό 2-2, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αποτελεσματικότητα και συνεργασία. Παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων για ένα ακόμα γκολ, το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο μέχρι το τέλος.

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος) : Γκροφ, Λιάγκας, Τζάλοου (55′ Βήχος), Όζμπολτ (54′ Ρόμο), Τσοκάι, Μορέιρα (59′ Πλέγας), Γιαννιώτας (55′ Ζίνι), Κατρής, Πεντρόζο, Μπάλτσι (83′ Κωστή), Τσάπρας

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Κόστιτς, Γκοτζαμανίδης, Γιαννούτσος, Σιόβας, Ραντόνια, Ρινγκ, Νούνιες, Μπίκοφ (76′ Δοϊρανλής), Φουρτάδο, Βλαχομήτρος (64′ Λέικ), Αθανασακόπουλος (46′ Γκουίντο)