Premier League : “Λύτρωση” στο 90+4′ για την Έβερτον! (vid)

Στο Γκούντισον Παρκ, Έβερτον και Φούλαμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, με το σκορ να κρίνεται στις καθυστερήσεις. Η Φούλαμ πήρε προβάδισμα στο 61ο λεπτό, με τον Άλεξ Ιβόμπι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασίστ του Σμιθ Ρόου. Η Έβερτον, παρά το αρχικό σοκ, προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, πραγματοποιώντας αλλαγές με επιθετικό προσανατολισμό.

Στην πιο κρίσιμη φάση του αγώνα, στο 90+4′, ο Μπέτο έδωσε τη λύση για τους γηπεδούχους, ισοφαρίζοντας από κοντινή απόσταση με ασίστ του Άσλεϊ Γιανγκ. Η πίεση της Έβερτον απέδωσε καρπούς στο τέλος, με τον Μπέτο να αποτελεί «χρυσή αλλαγή» για τον προπονητή του.

Η Φούλαμ, που έλεγχε τον ρυθμό και έδειχνε να κρατά τη νίκη, έφυγε με έναν βαθμό από το Λίβερπουλ, παραμένοντας στη 10η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς. Η Έβερτον από την πλευρά της, βρίσκεται λίγο πιο χαμηλά, στη 15η θέση με 9 βαθμούς, συνεχίζοντας την προσπάθεια για να ξεφύγει από τις επικίνδυνες θέσεις.

Το αποτέλεσμα αυτό αφήνει και τις δύο ομάδες χωρίς σημαντική πρόοδο, με τις ισοπαλίες να τις απομακρύνουν προσωρινά από τους στόχους τους.