Serie A : Κερδίζει και στη μέτρια μέρα της η Νάπολι (vid)

Η Νάπολι δεν ήταν καλή αλλά με γκολ του Ντι Λορέντσο νίκησε με 1-0 τη Λέτσε για την 9η αγωνιστική της Serie A.

Απέναντι σε μια ομάδα που δέχθηκε 6 γκολ εντός έδρας από τη Φιορεντίνα πριν μια εβδομάδα, οι Παρτενοπέι ήταν μεγάλο φαβορί αλλά δεν ήταν τόσο καλοί ή τόσο σοβαροί όσο θα έπρεπε. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πίστεψε ότι άνοιξε το σκορ στο 26′ με τον Ντι Λορέντσο αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε, οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή ευκαιρία στο 34′ με την κοντινή κεφαλιά του Μπασκιρότο που απέκρουσε ο Μερέτ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 0-0 να παραμένει.

Οι Ναπολιτάνοι έπρεπε να ανεβάσουν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος αλλά δεν το έκαναν και τα λεπτά περνούσαν χωρίς κάποια μεγάλη φάση, προς ικανοποίηση φυσικά της Λέτσε που άρχισε να πιστεύει ότι μπορεί και να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Μέχρι που ήρθε το 73ο λεπτό…

Μετά την εκτέλεση κόρνερ ο ΜακΤόμινεϊ πήρε την κεφαλιά, ο Φαλκόνε απέκρουσε και ο Ντι Λορέντσο στην επαναφορά έκανε το 1-0, το οποίο έμεινε ως το τέλος. Έτσι, η Νάπολι πήγε στους 22 βαθμούς και περιμένει να δει ποιος θα χάσει βαθμούς στο Κυριακάτικο ντέρμπι της Ιντερ (17) με τη Γιουβέντους (16).