Super League : Απίστευτο “διπλό” του Βόλου στο 90+11′! (vid)

Σε ένα παιχνίδι με ένταση, ανατροπές και αρκετές διακοπές, ο Βόλος πήρε μια πολύτιμη νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό με 0-1, χάρη σε ένα γκολ του Κόντε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ο Παναιτωλικός, που αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, είδε τη φετινή του επιτυχημένη πορεία να διακόπτεται στο Αγρίνιο, αν και παραμένει 5ος στη βαθμολογία της Super League. Από την άλλη, ο Βόλος με αυτήν τη νίκη αναρριχήθηκε στην 9η θέση, βελτιώνοντας την εικόνα του μετά από μια δύσκολη αρχή.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε δυναμικά, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό και να πιέσει τον Βόλο από τα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ανθεκτικοί, περιορίζοντας την επιθετικότητα των γηπεδούχων και ψάχνοντας τις δικές τους ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις.

Το κλίμα άναψε στο 25ο λεπτό όταν ο Στάγιτς του Παναιτωλικού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, απόφαση που ξεσήκωσε αντιδράσεις από τους παίκτες και τους οπαδούς των γηπεδούχων, οι οποίοι θεώρησαν την απόφαση υπερβολική. Με την αποβολή αυτή, ο Παναιτωλικός αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του και να περιορίσει την επιθετικότητά του, δίνοντας έμφαση στην αμυντική του λειτουργία.

Παρά την αριθμητική τους υπεροχή, οι παίκτες του Βόλου δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Παναιτωλικού. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες ευκαιρίες, με τον Άλτμαν και τον Μεντιέτα να δοκιμάζουν τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα Τσάβεζ. Στο δεύτερο μέρος, ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντεπιτεθεί, φτάνοντας κοντά στο γκολ με σουτ του Μπουζούκη και κεφαλιά του Τορεχόν που δεν κατάφεραν να καταλήξουν στα δίχτυα.

Το ματς βρισκόταν σε τεντωμένο σχοινί μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο, όταν σημειώθηκε η καθοριστική φάση που οδήγησε στο μοναδικό γκολ του αγώνα. Στο 90+11′, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Βόλου, με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφαση, παρά τις αντιδράσεις των γηπεδούχων. Ο Κόντε ανέλαβε την εκτέλεση, με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, Τσάβεζ, να πέφτει σωστά και να αγγίζει την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Το γκολ του Βόλου στα τελευταία λεπτά προκάλεσε έκρηξη ενθουσιασμού στον πάγκο της ομάδας και απογοήτευση στις τάξεις του Παναιτωλικού, που ένιωθαν ότι είχαν ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα, παρά τις δυσκολίες. Με το τελικό σφύριγμα, ο Βόλος απέδρασε από το Αγρίνιο με τους τρεις βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε με την πικρή γεύση της ήττας.

Αυτή η νίκη δίνει στον Βόλο την ώθηση να ανέβει στη 9η θέση της βαθμολογίας, ενώ παράλληλα διακόπτει το σερί επιτυχιών του Παναιτωλικού, που καλείται να επιστρέψει στις επιτυχίες στα επόμενα παιχνίδια. Παρά την ήττα, η ομάδα του Αγρινίου παραμένει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, με φιλοδοξίες να συνεχίσει την καλή της πορεία, αν και θα χρειαστεί να διαχειριστεί απώλειες όπως η αποβολή του Στάγιτς και η απογοήτευση από αυτό το αποτέλεσμα.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης) : Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας. Λουίς, Μπελεβώνης (84′ Κουρί), Σίλβα, Μπουζούκης (84′ Νικολάου), Ρόα (76′ Ντίας, 89′ Μπακάκης), Λομόνακο (84′ Μαϊντέβατς)

ΝΠΣ Βόλος (Σάββας Πουρσαϊτίδης) : Κόβακς, Σούντγκρεν (52′ Άλτμαν), Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Μύγας, Γκλάβτιτς, Μπερναντού, Κόμπα (72′ Βιγιαφάνιες), Μεντιέτα, Κόσζτα (72′ Κόντε)