Volley League : Εντυπωσιακός ο Πήγασος Πολίχνης στην πρεμιέρα!

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αυστραλό διαγώνιο Χαμίς Χάζελντεν ο Πήγασος Πολίχνης έκανε εντυπωσιακό μπάσιμο στην 57η Volley League. Το… καγκουρό έκανε εκπληκτικά πράγματα και με 30 πόντους αναδείχτηκε δίκαια MVP του αγώνα του νέου θεσμού που καθιέρωσε από εφέτος της διοργανώτρια ΕΣΑΠ.

Ο Άθλος παρότι ήταν καλύτερος σε τομείς όπως το μπλοκ και το σερβίς, επιθετικά υστέρησε με 47% αποτελεσματικότητα έναντι 56% των γηπεδούχων. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν από τον Πήγασο ο Μέιρ και ο Χοφ, ενώ από τον Άθλο ξεχώρισε ο Τούρκος πασαδόρος Τσοκούρ.

Στο 1ο σετ με εκπληκτική υποδοχή και καλό διάβασμα του αντιπάλου ο Πήγασος μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 18-13. Ο Άθλος με σερί 4-0 με τους Μανδηλάρη και τον Παλάσιος στο μπλοκ μείωσε 18-17. Ο Πήγασος κράτησε τη διαφορά και με την άουτ επίθεση του Μανδηλάρη έκανε το 25-23.

Ο Άθλος Ορεστιάδας στο 2ο σετ προηγήθηκε 14-12 με τον Κοσνέφ αλλά ο Πήγασος πάλι καλύτερος στην επίθεση με Μέιρ και Χάζελντεν προσπέρασε 16-14. Κράτησε το προβάδισμα και με τον Χάζελντεν έκανε το 25-22 για το 2-0 σετ.

Στο καλύτερο σημείο του στο σετ ο Άθλος με 53% στην επίθεση κορυφαίο τον Τσουκούρ και τους Μανδηλάρη, Γκάρετ προηγήθηκε 15-9 και πήρε το σετ 25-20 με μπλοκ του Κοσνέφ. Το ματς κρίθηκε στο 4ο σετ και ειδικά στο 12-12 όταν ο Πήγασος με Χοφ, Μέιρ και Χάζελντεν κυριάρχησε σε κόντρα επίθεση και μπλοκ και ξέφυγε 18-13. Κράτησε τη διαφορά και με τον MVP του αγώνα πήρε πανηγυρική νίκη.