Αλώβητος και στο ΟΑΚΑ ο Άρης, σκόραρε ξανά ο Μορόν (vids)

Σε ένα ματς που δεν άφησε κανέναν ασυγκίνητο στο ΟΑΚΑ, Παναθηναϊκός και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, προσφέροντας σασπένς και έντονες συγκινήσεις.

Με αυτή την ισοπαλία, η τέταρτη σε εννέα αγωνιστικές για τον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» παραμένουν καθηλωμένοι στην 7η θέση της Super League, ενώ ο Άρης, ο οποίος έδειξε ξανά ανθεκτικότητα σε δύσκολες στιγμές, αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με έναν αγώνα περισσότερο από τον ΠΑΟΚ.

Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και τη δυναμική παρουσία του κόσμου, ο Άρης κατάφερε να αποσπάσει έναν σημαντικό βαθμό, αποδεικνύοντας ότι αποτελεί υπολογίσιμη δύναμη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με επιθετική διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του και να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που θα δημιουργούσε απέναντι στην καλή αμυντική γραμμή του Άρη. Μετά από ένα αρχικό διάστημα με εναλλαγές, οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση στο 33’, όταν ο Τετέ ανέλαβε δράση. Με μία όμορφη ατομική ενέργεια, ο παίκτης του Παναθηναϊκού πέρασε ανάμεσα από δύο αμυντικούς και πλάσαρε τον Κουέστα, βάζοντας τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 1-0.

Ο Άρης, παρόλο που έδειξε αντίδραση μετά το γκολ, δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Ντραγκόφσκι, με τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού να κρατούν σταθερή την πίεση και να περιορίζουν τις επιθετικές επιλογές της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κίτρινοι» εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να αντιδράσουν, με στόχο να επιστρέψουν στο ματς. Πίεσαν σταδιακά την άμυνα του Παναθηναϊκού, ενώ εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Αράο στο 72ο λεπτό. Ο Σαβέριο, κλέβοντας την μπάλα, βγήκε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα προς τον Μορόν που βρισκόταν στη μεγάλη περιοχή, και με ένα δυνατό σουτ, ο Ισπανός επιθετικός νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 1-1, προκαλώντας ενθουσιασμό στους φίλους του Άρη.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και είχε την ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 81’, όταν ο Ιωαννίδης με υπέροχη προσποίηση βρέθηκε τετ α τετ με τον Κουέστα. Όμως ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε με το πόδι, κρατώντας την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Τζούρισιτς να χάνει ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, καθώς το σουτ του κατέληξε άουτ.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (72’ Ουναϊ), Μπακασέτας, Τετέ, Πελίστρι (72’ Τζούριτσιτς), Γερεμέγεφ (61’ Ιωαννίδης).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ (57’ Χουάνκαρ), Μάγιο, Μπράμπετς, Βέλεθ (75’ Φαμπιάνο), Σιφουέντες, Μόντσου, Σίστο (57’ Σαβέριο), Μανού Γκαρθία (75’ Νταρίντα), Ντιαντί, Μορόν (83’ Κουάισον).