Απτόητος ο Παναργειακός, τρίτη σερί νίκη!

Ο Παναργειακός συνέχισε την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα, σημειώνοντας τρίτη σερί νίκη με 1-0 απέναντι στο Αιγάλεω, ένα αποτέλεσμα που τον ανέβασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Άργους, παρότι ξεκίνησε το παιχνίδι με περιορισμένες ευκαιρίες, κατάφερε να κυριαρχήσει στο δεύτερο ημίχρονο και να τις εκμεταλλευτεί για να πάρει το σημαντικό τρίποντο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να εστιάζουν στην άμυνα και να επιδίδονται σε σκληρές μονομαχίες. Το Αιγάλεω, έχοντας καλύτερη βαθμολογική θέση πριν τον αγώνα (με 8 βαθμούς έναντι 6 του Παναργειακού), προσπάθησε να περιορίσει τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων και να κρατήσει τον έλεγχο στον χώρο του κέντρου. Ο Παναργειακός διατήρησε την κατοχή, αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει καθαρές φάσεις, με το Αιγάλεω να κλείνει τους διαδρόμους προς την εστία του Κυρίτση.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο ρυθμός ανέβηκε και οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο αποφασισμένοι να πάρουν το προβάδισμα. Στο 58ο λεπτό, ο Τσιώλης επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο αμυντικός του Αιγάλεω, Ζιούλης, απομάκρυνε πάνω στη γραμμή, κρατώντας το σκορ στο 0-0. Στη συνέχεια, στο 65ο λεπτό, το Αιγάλεω βρέθηκε κοντά στο γκολ με τον Βάρκα, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναργειακού, Καραργύρης, απέκρουσε εξαιρετικά.

Η καθοριστική στιγμή του αγώνα ήρθε στο 70ό λεπτό, όταν ο Τσάνι εκτέλεσε απευθείας φάουλ, σημειώνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και δίνοντας το προβάδισμα στον Παναργειακό. Το γκολ έδωσε φτερά στους γηπεδούχους, που διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, παρότι το Αιγάλεω ανέβασε την πίεση προσπαθώντας να ισοφαρίσει. Στο 79ο λεπτό, μια λάθος συνεννόηση στην άμυνα του Παναργειακού λίγο έλειψε να οδηγήσει σε αυτογκόλ, αλλά ο Καραργύρης αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στις καθυστερήσεις, ο Καρρίκι του Αιγάλεω προσπάθησε να απειλήσει, αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ, αφήνοντας τον Παναργειακό να πανηγυρίζει τη σημαντική νίκη. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναργειακός ανέβηκε βαθμολογικά, ενώ το Αιγάλεω υπέστη τη δεύτερη ήττα του, υποχωρώντας στην 5η θέση.

Παναργειακός (Γιώργος Βαζάκας): Καραργύρης, Καρυπίδης (29′ λ.τρ. Καμγκά), Καρέλης, Σαάντο, Ροκάι, Τσάνι, Λύγκας (62′ Τσιράκης), Κωστίκα (46′ Λαουκζέμις), Τσιώλης, Καμπράν (88′ Αλιατίδης), Ντιάλο (62′ Σουντουρά)

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Ουνγιαλίδης (75′ Τάτσης), Τάμπας (64′ Βοριαζίδης), Καρρίκι, Ευαγγέλου, Ζιούλης, Κωστόπουλος (75′ Δρίτσας), Μπάμπης, Καρβούνης (59′ Ζούνης), Βάρκας, Τσούκαλος (46′ Νίκολλι)