“Έσπασε το ρόδι” η Νίκη Βόλου και πήρε βαθμολογική ανάσα

Η Νίκη Βόλου πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν, κερδίζοντας τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου με 2-0 εκτός έδρας. Η ομάδα της Μαγνησίας, υπό την καθοδήγηση του Ξηροφώτου, απέδωσε καλά και αξιοποίησε τις ευκαιρίες της για να φύγει με το πολυπόθητο τρίποντο. Από την άλλη πλευρά, ο Εθνικός συνεχίζει να παλεύει για την πρώτη του νίκη και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό με ένα εξαιρετικό σουτ του Χουάν Αρίας, ο οποίος από τα όρια της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Καραγκιόζη. Ο Εθνικός προσπάθησε να απαντήσει αλλά χωρίς ουσιαστικά αποτελέσματα, με τη Νίκη να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νίκη Βόλου εξασφάλισε τη νίκη με δεύτερο γκολ στο 50ό λεπτό, όταν ο Σαποβάλοβ βρέθηκε στην περιοχή και εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία για το 2-0 μετά από μια καλοσχεδιασμένη σέντρα. Ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως βρέθηκε αντιμέτωπος με μια σταθερή άμυνα και με λίγες καλές τελικές προσπάθειες στην αντίπαλη περιοχή.

Στο τελευταίο τέταρτο, η Νίκη είχε την ευκαιρία να διευρύνει το σκορ, με σημαντική στιγμή την ακύρωση ενός γκολ του Σαποβάλοβ μετά από διαβούλευση του διαιτητή με τη βοηθό. Παρά την προσπάθεια του Εθνικού να δημιουργήσει κινδύνους, η Νίκη Βόλου κράτησε με επιτυχία το αποτέλεσμα, με το σφύριγμα της λήξης να επισφραγίζει μια σημαντική νίκη.

Με αυτήν την επιτυχία, η Νίκη Βόλου ανεβαίνει στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου συνεχίζει να αναζητά λύσεις για να βρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Γιώργος Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα, Μακρυδάκης (3′ λ.τ. Τουλίκας Β.), Κλιγγόπουλος, Μιγενγκά, Μπούζας (62′ Σιατραβάνης), Κριμιτζάς (46′ Κατσαβάκης), Πανίδης, Φωκαΐδης (46′ Κόκκορης), Κρυεμάδι, Νότας (63′ Τουλίκας Γ.)

Νίκη Βόλου (Στέφανος Ξηροφώτος): Τσέλιος, Αρίας, Γκαντέλιο, Ματάους (37′ λ.τ. Βλάχος), Σίλβα, Εντ Κάρλος (71′ Λίταινας), Προδρομίτης, Δούμτσης (85′ Τσιλιγγίρης), Απονσά, Σαποβάλοβ, Βερνάρδος (85′ Σπυρίδης)