Ιδανικό ντεμπούτο για Σπανό και πρώτη θέση για την Καλαμάτα

Η Καλαμάτα απέδειξε την αγωνιστική της ανωτερότητα, νικώντας εκτός έδρας την Ηλιούπολη με σκορ 2-0 και ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League 2, σε τριπλή ισοβαθμία με την Κηφισιά και τον Πανιώνιο. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, στο ντεμπούτο του νέου προπονητή της, έδειξε σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα, εξασφαλίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς και επιβεβαιώνοντας τη δυναμική της στην κατηγορία. Από την άλλη, η Ηλιούπολη υποχώρησε στην 7η θέση και δείχνει να αντιμετωπίζει δυσκολίες, ιδιαίτερα μετά τη βαριά ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Κηφισιά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και στα πρώτα 20 λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, ανέβασαν την πίεση σταδιακά, με τον Μορέιρα να ανοίγει το σκορ στο 40ό λεπτό με ένα δυνατό σουτ, φέρνοντας την Καλαμάτα σε θέση οδηγού. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 45+2’, η Καλαμάτα διπλασίασε τα τέρματά της με κεφαλιά του Μόρσεϊ, που αξιοποίησε τη σέντρα του Παμλίδη. Έτσι, το 0-2 στο τέλος του πρώτου μέρους έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ηλιούπολη προσπάθησε να αντιδράσει, διεκδικώντας το γκολ που θα την επανέφερε στο παιχνίδι. Στο 50ό λεπτό, η γηπεδούχος ομάδα είχε μία καλή ευκαιρία με κεφαλιά που απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας, Κότσαρης. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες, η Καλαμάτα έδειξε σταθερότητα στην άμυνα, απορροφώντας την πίεση της Ηλιούπολης.

Στο 61ο λεπτό, η Καλαμάτα βρέθηκε κοντά στο τρίτο γκολ, όταν ο Παμλίδης έκανε προβολή μετά από γύρισμα του Μορέιρα, αλλά ο Ντόκιτς απέκρουσε σωτήρια. Το ματς συνεχίστηκε με την Ηλιούπολη να ψάχνει ένα γκολ για να μειώσει τη διαφορά, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 85ο λεπτό, ο Μαυρίας επιχείρησε ένα διαγώνιο σουτ για την Καλαμάτα, αλλά ο Ντόκιτς απέκρουσε ξανά, αποτρέποντας περαιτέρω διεύρυνση του σκορ.

Τελικά, η Καλαμάτα εξασφάλισε μια σημαντική νίκη και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις και υπόσχεση για μια δυναμική πορεία στο φετινό πρωτάθλημα. Η Ηλιούπολη, από την πλευρά της, θα πρέπει να ανασυγκροτηθεί και να βελτιώσει την αμυντική της συνοχή για να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Ηλιούπολη (Θωμάς Γράφας): Ντόκιτς, Φουρλάνος, Μαριάνοβιτς (78′ Πατάπης), Καρανίκας, Μαΐδανός, Βασιλούδης (29′ λ.τρ. Μάνος), Θωμαΐδης (78′ Λάμτσε), Σερπέζης (78′ Μλαντένοβιτς), Μαυριάς, Αλμέιδα (60′ Ενομό), Αλεξόπουλος

Καλαμάτα (Δημήτρης Σπανός): Κότσαρης, Ουές (77′ Βασιλαντωνόπουλος), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Πίρινεν, Μουστακόπουλος, Μορέιρα (87′ Γρίβας), Μόρσεϊ (68′ Ντιγκινί), Παμλίδης (87′ Μπακαγιόκο), Αλγκαρανάζ (77′ Μπαράλες), Αναστασόπουλος