Το ξανάκανε ο Αστέρας AKTOR, μετά τον Παναθηναϊκό νίκησε και τον Ολυμπιακό!

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League, ο ASTERAS AKTOR κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού με 1-0 στην Τρίπολη, προσθέτοντας μία ακόμη ήττα στους «ερυθρόλευκους». Μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού, η ομάδα των Αρκάδων έδειξε ότι μπορεί να αναμετρηθεί με τους “μεγάλους” και να κάνει την έκπληξη. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Γιαμπλόνσκι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Η νίκη αυτή ανέβασε τον ASTERAS AKTOR στους 13 βαθμούς και την 6η θέση της κατάταξης, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στους 15 βαθμούς, παραμένοντας στην 4η θέση. Η απογοήτευση είναι εμφανής στην ομάδα του Μεντιλίμπαρ, καθώς αυτή είναι η δεύτερη ήττα της σεζόν, γεγονός που εντείνει την πίεση στους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο να βρουν λύσεις για τις αδυναμίες τους απέναντι σε καλά οργανωμένες ομάδες.

Από την άλλη πλευρά, ο Σάββας Παντελίδης και οι παίκτες του πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη, που ενίσχυσε το ηθικό τους και έδειξε την αξία της σωστής στρατηγικής και οργάνωσης. Ο Παντελίδης, επιλέγοντας τη διάταξη 4-2-3-1, κατάφερε να διατηρήσει την ομάδα του συγκεντρωμένη στην άμυνα και έτοιμη να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά, με τον ASTERAS AKTOR να πιέζει τον Ολυμπιακό από την αρχή, προσπαθώντας να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Στο 21ο λεπτό, ο Γιαμπλόνσκι εκμεταλλεύτηκε άριστα την αμυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων και μετά από φάση που ξεκίνησε από κόρνερ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τον ενθουσιασμό τους, δημιουργώντας συνεχώς κινδύνους για την εστία του Ολυμπιακού.

Από την πλευρά τους, οι “ερυθρόλευκοι” δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό και αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Μία από τις λίγες ευκαιρίες του Ολυμπιακού προήλθε στο 34ο λεπτό, όταν ο Ροντινέι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Η πίεση από τον ASTERAS AKTOR διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ να παραμένει στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι Αρκάδες έμειναν επικεντρωμένοι στην άμυνα και έπαιξαν οργανωμένα. Στο 50ό λεπτό, η ομάδα του Παντελίδη είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μακέντα να χτυπά το δοκάρι της εστίας του Τζολάκη, διατηρώντας το σκορ στο 1-0.

Στην προσπάθειά του να ενισχύσει την επίθεση, ο Μεντιλίμπαρ πραγματοποίησε αλλαγές, με τον Ελ Καμπί να περνά στον αγωνιστικό χώρο στο 56ο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, η καλά οργανωμένη άμυνα του ASTERAS AKTOR, σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές αποκρούσεις του Τσιντώτα, περιόρισε τις φάσεις του Ολυμπιακού, αποδεικνύοντας την ανθεκτικότητα της αμυντικής γραμμής των γηπεδούχων.

Μία από τις σημαντικότερες ευκαιρίες του Ολυμπιακού προήλθε στο 84ο λεπτό, όταν ο Ελ Καμπί είχε μια κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι του Τσιντώτα, δείχνοντας την επιμονή των Πειραιωτών να κυνηγήσουν την ισοφάριση. Στο τέλος, ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού του Γιαζίτσι, και οι Αρκάδες κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Αστέρα AKTOR (Σάββας Παντελίδης) : Τσιντώτας, Ντέλι, Τριανταφυλλόπουλος, Άλχο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (72’ Τζανδάρης), Μούμο, Καλτσάς (72’ Καλτσάς), Μπαρτόλο (79’ Παλάσιος), Ρέγκις (56’ Αλάγκμπε), Μακέντα.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Τζολάκης, Κοστίνια, Ρέτσος, Κάρμο, Αποστολόπουλος (70’ Γιαζίζι), Στάμενιτς (46’ Έσε), Γκαρθία, Ροντινέι, Κωστούλας (70’ Ζέλσον Μαρτίνς), Μασούρας (46’ Γουίλιαν), Γιάρεμτσουκ (56’ Ελ Κααμπί).