Τρομερός ΟΦΗ στη Θεσσαλονίκη, έφερε… Τούμπα τον ΠΑΟΚ και πήρε μεγάλο “διπλό”!

Ο ΟΦΗ πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή κόντρα στον ΠΑΟΚ, νικώντας με 2-1 στην Τούμπα σε ένα ματς γεμάτο ένταση και δράμα, που άφησε τον Δικέφαλο στη δεύτερη θέση, καθώς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή.

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει τον ΟΦΗ στους 14 βαθμούς και στην πέμπτη θέση, ισόβαθμο με τον Παναιτωλικό, ενώ ο ΠΑΟΚ μένει στη δεύτερη θέση, ένα βαθμό πίσω από τον Άρη.

O “δικέφαλος” ήταν αρκετά φλύαρος μετά το γκολ που σημείωσε, δεν “τέλειωσε” το ματς και ο ΟΦΗ με τους ποιοτικούς παίκτες που διαθέτει, έκανε τη… ζημιά και έδωσε ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον στο φετινό, αμφίρροπο πραγματικά πρωτάθλημα!

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, με σημαντικό ποσοστό κατοχής και περισσότερες τελικές προσπάθειες. Οι “ασπρόμαυροι” έβρισκαν ρυθμό επιθετικά, αν και χωρίς την απαραίτητη αποτελεσματικότητα. Έφτασαν κοντά στο γκολ στο 36ο λεπτό με τον Ντεσπόντοφ, ο οποίος με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ. Η Τούμπα “άναψε” μετά το γκολ, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να διευρύνει το προβάδισμα πριν το ημίχρονο, αλλά χωρίς επιτυχία.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ στο 40’ με τον Γκόμεζ που σούταρε δυνατά άλλα άστοχα από πλάγια θέση, το ίδιο στο 45’ με τον Σβαμπ από πλεονεκτική θέση που δε βρήκε εστία, έτσι το 1-0 παρέμεινε.

Με το σκορ να παραμένει εύθραυστο, ο Λουτσέσκου φρέσκαρε το σχήμα του με την είσοδο των Μπράντον-Τάισον στο 67’. Στο 69’ ο Σβαμπ με δυνατό μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 72΄ ο Γιουνγκ απείλησε από καλή θέση αλλά σούταρε ψηλά υπενθυμίζοντας ότι ο ΟΦΗ είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι.

Αυτό φάνηκε στο 77’ όταν ο Φούντας βρέθηκε στη σωστή θέση και με κοντινή προβολή, μετά από σέντρα του Σαλσίδο, ισοφάρισε σε 1-1. Δυο λεπτά αργότερα, το σοκ ολοκληρώθηκε. Στο 79’, μια ασταθής επέμβαση του Κοτάρσκι έδωσε το δικαίωμα στον Σαλσίδο να κάνει από κοντά το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να συνέλθει από την ψυχρολουσία στο τελευταίο κομμάτι του ματς, και πέτυχε ένα γκολ με τον Μουργκ στο 86’ αλλά ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ. Στο 90’ μια κεφαλιά του Ζίβκοβιτς κατέληξε κόρνερ και στο 92’ μια νέα κεφαλιά του Λόβρεν μπλόκαρε ο Χριστογεωργός. Στο 94’ μια εκτέλεση φάουλ του Οζντόεφ έφυγε κόρνερ, έτσι το 1-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Ότο, Λόβρεν, Κόλεϊ, Γκόμεζ (80′ Μπάμπα), Σβαμπ (76′ Καμαρά), Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας (67′ Τάισον), Μουργκ, Ντεσπόντοφ (76′ Ζίβκοβιτς), Τισουντάλι (67′ Μπράντον)

ΟΦΗ (Μίλαν Ράσταβατς) : Χριστογεωργός, Μαρινάκης (63′ Γκονζάλες), Χατζηθεοδωρίδης, Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μπαΐνοβιτς (63′ Μπάκιτς), Καραχάλιας, Φούντας (86′ Νέιρα), Αποστολάκης (63′ Ριέρα), Σενγκέλια, Γιουνγκ (74′ Σαλσίδο)