Volley League : Ανώτερος ο Παναθηναϊκός, κέρδισε τον ΠΑΟΚ και πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν (vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος του ΠΑΟΚ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε τη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν, δείχνοντας θετικά στοιχεία και αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και τις αστοχίες των γηπεδούχων, οι «πράσινοι» με την εμπειρία και την ποιότητα που τους διακρίνει, κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους για τη νέα σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το «δεξί» στην αναμέτρηση με ένα 2-0 στο ξεκίνημα. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και ισοφάρισε (3-3). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (11-11). Αργότερα, το «τριφύλλι» με ένα μικρό σερί πήγε στο +3 (12-15) και στη συνέχεια στο +5 (13-18). Οι γηπεδούχοι παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ (21-25).

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο σετ στο ξεκίνημά του (6-6). Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης ο Πρωτοψάλτης έδωσε την λύση στους «πράσινους» και τους έβαλε μπροστά στο σκορ (9-12). Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε, πάτησε το γκάζι και κατάφερε να ισοφαρίσει (12-12). Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ μέχρι το 18-18, αφού εκεί οι «ασπρόμαυροι» με δύο άσους του Αλεξάνταρ Λάφτοφ πήγαν στο +3 (21-18). Αυτή η διαφορά ήταν αρκετή για να ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ στο ματς, κερδίζοντας το σετ με 25-23.

Το τρίτο σετ ακολούθησε παρόμοιο μοτίβο με το δεύτερο: ισορροπία και αμφίρροπη μάχη (3-3, 6-6, 18-18, 21-21). Ωστόσο, σε ένα κρίσιμο σημείο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποκτήσει μικρό προβάδισμα (21-23) και τελικά να κερδίσει το σετ με 21-25, ανατρέποντας την κατάσταση σε 1-2.

Με φόρα μπήκε στο τέταρτο σετ το «τριφύλλι», παίρνοντας μια καλή διαφορά από την αρχή (3-10). Μάλιστα, στα μέσα του σετ οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασαν να προηγούνται με 9 πόντους διαφορά (5-14). Οι «πράσινοι» έχοντας όλους τους χώρους καλυμμένους και λύσεις στην επίθεση κράτησαν την υπέρ τους απόσταση «ασφαλείας» (12-21), μέχρι το τέλος και έφυγαν από τη Θεσσαλονίκη με ένα μεγάλο «διπλό» (14-25) και το τρίποντο.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.